Jak schować odrzutowce pod ziemią?

Wydawać by się mogło, że tereny Dolnego Śląska nie narzekają na brak atrakcji w postaci sekretnych kompleksów III Rzeszy. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, ponieważ z Książa i okolic przenosimy się do Kamiennej Góry. Dokładniej rzecz biorąc – pod nią.

Powód, dla którego III Rzesza ponownie zwróciła swoje spojrzenie w stronę Dolnego Śląska jest dokładnie ten sam, co w przypadku kompleksu Riese. Latem 1943 roku alianci bombardują Schweinfurt nad Menem. Małe miasto miało szczególne znaczenie strategiczne. Znajdowały się na jego terenie ważne fabryki, produkujące łożyska do sprzętu używanego przez Niemców w czasie wojny. Decyzją Ministerstwa Lotnictwa III Rzeszy przeniesiono zakłady Kugelfischer i Vereinigte Kügellager Fabriken do fabryk włókienniczych Kramsta, Methnera i Frahne w Kamiennej Górze. Alianci nie niepokoili tych terenów nalotami, dlatego produkcja mogła nieprzerwanie dostarczać niezbędnych elementów.

Poza produkowaniem łożysk i części do sprzętu III Rzeszy wytwarzano tam również materiał na spadochrony, ale największą perełką kompleksu była firma Arado. Zajmowała się produkcją samolotów dla Luftwaffe. Były to maszyny spod znaku największego postępu technologicznego który nastąpił od rozpoczęcia II Wojny Światowej – odrzutowce.

Marzenie Hitlera - Arado nad Nowym Yorkiem

Marzenie Hitlera – Arado nad Nowym Yorkiem

Najbardziej tajnym i przełomowym odrzutowcem miał być Arado Ar E 555. Na desce kreślarskiej wydawał się być tak zaawansowany, że gdyby powstał, wyprzedzałby ówczesną technologię o kilkadziesiąt lat. Był to projekt typu “Latające Skrzydło”, którego koncepcję można obecnie zaobserwować chociażby w bombowcu B-2. Został przygotowany w odpowiedzi na potrzebę posiadania przez III Rzeszę bombowca zdolnego niszczyć cele na terytorium USA. Wedle planów, ten niesamowity samolot, miał mieć możliwość przenoszenia ładunków o masie 4 lub 6 ton na odległość 4 tysięcy kilometrów, osiągając przy tym prędkość 1000 km/h.

Czy to prace nad tymi nowinkami lotnictwa zrodziły potrzebę wybudowania, tak potężnego ośrodka pod Kamienną Górą?

Możliwe, że nie tylko. Na powierzchni jak i pod nią, w dzielnicy Antonówka, znajdowały się ponoć całe kompleksy laboratoryjne, w których być może pracowano nad bronią biologiczną. Jaką? Tego nikt nie wie. Wiadomo jedynie, że w 1945 roku cały teren zajęła Armia Czerwona. Kolejne cztery lata upłynęły pod znakiem wywożenia z owego kompleksu maszyn, broni i ruchomego sprzętu. Co ciekawe, część czerwonoarmistów zginęła z powodu pułapek zostawionych przez Niemców w tym kompleksie. Na teren Antonówki nikt nie był wpuszczany, a transporty opuszczały to miejsce zaplombowane. W 1949 roku wojska radzieckie wyjechały, zostawiając zalane podziemia.

Podziemia kompleksu

Podziemia kompleksu

Wnioski nasuwają się same. Podziemia pod Kamienną Góra były idealnym miejscem zarówno na przeniesienie tam produkcji III Rzeszy, niepokojonej na swoim terytorium bombardowaniami, ale również do ukrycia czegoś, co miało jak najdłużej pozostać tajne.

Świadek, pan Andrzej Białek, który był więźniem obozu koncentracyjnego, wspomina „(…) na krótko przed kapitulacją Niemiec, zamurowywałem wloty do sztolni pod Górą Zamkową, która jak twierdzili Niemcy, była schronem przeciwlotniczym. Po wojnie widziałem wiele schronów przeciwlotniczych w Berlinie i innych rejonach Niemiec, lecz takich już nigdy nie spotkałem (…)”. Dodatkowo powstaje pytanie – dlaczego budowano schrony przeciwlotnicze, skoro Alianci nie zagrażali tym terenom? Dlaczego podczas budowania owych sztolni teren był nie tylko zamknięty dla osób postronnych, ale również bardzo dobrze strzeżony przez oddziały SS, zaś przepustki były zmieniane co dwa tygodnie? Tego raczej się nie dowiemy zbyt szybko.

Obecnie, sztolnię Arado można zwiedzić za niewielką opłatą w Kamiennej Górze, przy ul. Lubawskiej.

Zobacz inny artykuł tego autora o podziemiach Dolnego Śląska – Olbrzym nie śpi na Giewoncie.

Źródła:
– Focus Historia 12/2011
– Focus Historia 03/2012
– Czasopismo Odkrywca
– www.arado.pl
– http://arado.umkg.pl/index.php/historia-podziemii/historia/z-dziejow-kamiennogorskich-podziemi/
– Wikipedia
– www.kamiennagora.pl

Udostępnij: