Najdroższe polskie obrazy

Temat najdroższych polskich obrazów elektryzuje, ale problem pojawia się wtedy, gdy musimy obrać definicję „polskiego obrazu”. Czy będziemy myśleli o obrazie sprzedanym za największą cenę na terenie Polski, czy może na całym świecie, z zastrzeżeniem, że autor pochodzi z kraju nad Wisłą?

Na wszelki wypadek sprawdźmy oba przypadki.

Zacznijmy od pierwszego kryterium. Musimy cofnąć się do 2000 roku, gdzie odbiła się licytacja obrazu „Rozbitek” Henryka Siemiradzkiego. Sprzedano go wtedy za 2,13 mln złotych, co do dzisiaj jest obowiązującym rekordem.

"Rozbitek"

„Rozbitek”

Nie pobiły go również prace Stanisława Wyspiańskiego, które ostatecznie sprzedano za 1,85 mln zł.

Poza tym, prace Henryka Siemiradzkiego są bardzo cenione zagranicą. Osiągają ceny o wiele wyższe od polskiego rekordu. Ma to swoje uzasadnienie, które może się niektórym nie spodobać. Otóż, aby podbić ceny na aukcjach jest on często przedstawiany, jako wybitny Rosjanin o nazwisku „Genrikh Semiradsky”. To kieruje na niego uwagę rosyjskich marszandów.

"Taniec wśród mieczów"

„Taniec wśród mieczów”

Między innymi dzięki temu w kwietniu 2011 padł absolutny rekord cenowy, gdy w Sotheby’s w Nowym Jorku „Taniec wśród mieczy” Siemiradzkiego osiągnął podczas licytacji 1,8 mln dolarów, zatem cena sprzedaży przekroczyła 5 mln zł.

Jednak obrazy Henryka Siemiradzkiego blado wypadają na tle najdroższego, polskiego artysty. A właściwie – artystki. Jej prace od lat cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Co ciekawe, w Polsce jest praktycznie nieznana. Chodzi o Tamarę Łempicką, której w najbliższym czasie poświęcę osobny artykuł.

Łączna kwota sprzedaży jej obrazów wyniosła aż 87,2 milionów dolarów! Tamara Łempicka jest jedynym polskim reprezentantem w rankingu najdroższych prac Skate’s Top 5000. Jest również trzecią najdrożej sprzedawaną artystką na świecie, obok Joan Mitchell i Louise Bourgeois!

Absolutnym rekord pobiła jej praca „Rafaela sur fond vert” z 1927 roku.

"Rafaela sur fond vert"

„Rafaela sur fond vert”

Została sprzedana podczas aukcji w nowojorskim Sotheby’s za 8,48 mln dolarów! Jest szczególnie ceniona przez kolekcjonerów amerykańskich. W Polsce znajduję się parę, mniej ważnych prac. Są jednak bardzo rzadko wystawiane.

Mamy być więc z czego dumni. Prace Łempickiej znajdują się w kolekcjach takich gwiazd jak Jack Nicholson i Madonna. Królowa popu wielokrotnie zapewniała, że malarka jest dla niej wielką inspiracją.

Udostępnij: