Olbrzym nie śpi na Giewoncie

Riese – w języku polskim to olbrzym, tytan i gigant. Synonimy te są jednoznaczne i jasno dają do zrozumienia, co się pod tymi wyrazami kryje. Niemcy nie mogli więc dobrać lepszej nazwy dla kompleksu budowanego w Górach Sowich.

W 1943 roku naloty alianckie nie dawały spokoju III Rzeszy, burząc i druzgocąc fabryki, laboratoria oraz infrastrukturę potrzebną do skutecznego prowadzenia wojny. W wyniku tak zmasowanych bombardowań, które na przykład przyczyniły się do nieprzygotowania w pełni czołgu Maus. Hitler chciał przenieść produkcję zbrojeniową pod ziemię – w dosłownym znaczeniu. Powstał wtedy imponujący plan budowy kompleksu w Górach Sowich o którym praktycznie… nic nie wiemy!

Wiemy tyle, że do budowy kompleksu Riese zostali zaprzęgnięci więźniowie obozu Gross Rosen. Niemal dwudziestoczterogodzinny dzień pracy, praktycznie zerowe racje żywnościowe, bardzo trudne warunki i do tego wyjątkowo twarde skały Gór Sowich sprawiały, że postęp dzienny wynosił zaledwie około dwóch metrów. Pracowali tam między innymi jeńcy z Armii Czerwonej i Polacy złapani po Powstaniu Warszawskim. Na zakwaterowane w obozie niespełna 40 000 więźniów, umieralność wynosiła około 60 osób tygodniowo.

Niedaleko, w Zamku Książ pracowano nad utworzeniem wyjątkowej, nowej kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamek był przebudowywany w charakterystycznym dla A. Speera stylu monumentalnego, totalitarnego klasycyzmu. Dodatkowo pod samym zamkiem konstruowano stację kolejową, dzięki czemu Fuehrer mógł dojeżdżać na miejsce z dala od zagrożeń czy ciekawskich spojrzeń.

Podziemia kompleksu w Górach Sowich

Podziemia kompleksu w Górach Sowich

Cały kompleks Riese był budowany na ogromnym obszarze, około 200 kilometrów kwadratowych. Niestety, dokładne informacje na jego temat i plany albo nie istnieją, albo zostały odpowiednio ukryte przez nieznane osoby lub organizacje. Na całokształt Olbrzyma składały się kompleksy w Książu, Jedlinie-Zdrój, Jugowicach, Sokolcu, Walimiu i Głuszycy.

Powstało wiele hipotez na temat przeznaczenia Olbrzyma. Najbardziej prawdopodobne, przy rozmiarach owego kompleksu było użycie go jako podziemnych fabryk sprzętu i zaopatrzenia dla wojsk III Rzeszy. Nietrudno natrafić na naprawdę spore pokłady tajemnic wiszące nad tymi zabudowaniami.

Zacznijmy od tych z okresu II Wojny Światowej, od hipotezy mówiącej o używaniu sal kompleksu do prac nad V1 i V2, aż po ponoć nigdy nie odkryte i zatopione niższe poziomy. Tamże naukowcy III Rzeszy mieli pracować nad nowymi napędami czy wspomnianymi przeze mnie w poprzednich artykułach o latających dyskach. Faktycznie, należy zauważyć, że nad tymi terenami praktycznie nie przelatywali alianci, ale również nie dysponowali bombami, które byłyby w stanie skruszyć Góry Sowie. Mało tego, wiele źródeł podaje informację, że Niemcy czuli się tak pewni, że gdy wkroczyła na te tereny Armia Czerwona, żołnierze III Rzeszy byli spokojni a prace budowlane wciąż trwały. Być może była to tylko przykrywka dla niszczenia wszelkich śladów ich działalności?

Na tym terenie Polska ma drugie dno

Na tym terenie Polska ma drugie dno

Trafiamy też na okres powojenny, będący równie naszpikowanym tajemnicami, jak powyższy.

Co znaleźli radzieccy żołnierze w kompleksie i wywozili z tych terenów przez długi czas? Dlaczego nie ma nie tylko dokumentów III Rzeszy na temat planów budowy, ale i nawet informacji z badań tych terenów przez zespoły rządowe po wojnie? Dr Jacek Wilczur, odpowiedzialny za pierwszą ekspedycję rządową w Góry Sowie, która została opisana opinii publicznej relacjonuje, iż dotarli do pomieszczeń w których liczniki Geigera wskazywały niemałe promieniowanie. Można domniemywać, że III Rzesza mogła pracować nad bombą atomową w kompleksie Riese, ale tego się już nie dowiemy, ponieważ Dr Wilczur dwa tygodnie po odkryciu tych pomieszczeń pod Sierpnicą został poinformowany o zniszczeniu ich przez polskich żołnierzy.

Co takiego zostało znalezione po wojnie w tych podziemiach, że musiało zostać bardzo dokładnie ukryte? Kolejne grupy badawcze nie odpuszczają zwiedzania i badania tych terenów, pytanie tylko, ile z tych informacji uda nam się zobaczyć.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji o zagadnieniu Riese zapraszam do obejrzenia tego filmu wyprodukowanego przez Telewizję Sudecką

Źródła:
– Inżynierowie – tajna armia Hitlera / Blaine Taylor; przeł. Grzegorz Siwek, Warszawa : RM, 2011.
– Focus Historia 3/2012
– Wikipedia.org, dostęp kwiecień 2013r.
– http://kompleksriese.pl/
– http://www.riese.krzyzowa.org.pl

Udostępnij: