Wielki mit Wielkiego Muru

Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć, że Wielki Mur Chiński to jedyna budowla widoczna gołym okiem z kosmosu. Zdanie to jest tak prawdziwe, jak wiosna w kwietniu (za oknem śnieg – stan na 2013 rok).

Najciekawsze jest to, że mit narodził się zanim jeszcze… zaczęliśmy latać w kosmos! W 1938 roku, amerykański podróżnik Richard Halliburton w swojej książce „Second Book of Marvels” podał bardzo przekonywającą informację, która przetrwała do dzisiaj.

Głowa Richarda Halliburtona, autora mitu

Głowa Richarda Halliburtona, autora mitu

Sam podróżnik był ogromnym autorytetem i cieszył się międzynarodową sławą, którą dał mu wyczyn polegający na przepłynięciu wpław Kanału Panamskiego, długiego na 82 kilometry! Przez 10 dni, dzielnie pokonywał wodę w towarzystwie snajpera w łódce, który w każdym momencie był gotowy do użycia karabinu przeciwko licznym krokodylom żyjącym w Kanale. Co ciekawe, podobnie jak obecnie, każde przepłynięcie kanału było płatne. Dzisiaj niektóre statki płacą za tę przyjemność setki tysięcy dolarów. Podróżnikowi wystawiono więc rachunek na 36 centów.

Doniesienia Halliburtona na temat muru były później dementowane przez wielu astronautów, ale nie zdołały osiągnąć popularności, która doprowadziłaby do ostatecznego rozwiązania kwestii muru. Aż sprawą zajęli się sami… Chińczycy! Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk ustalili, że jeśli obiekt jest większy niż 10 metrów to ludzkie oko jest w stanie go dojrzeć w najlepszym razie z odległości 36 kilometrów, co jeszcze nie jest kosmosem, ale stratosferą, z której skakał ostatnio Felix Baumgartner.

Niestety, Wielki Mur w żadnym miejscu nie jest szeroki na 10 metrów, a nawet jeśli by był to umowna granica, w której „zaczyna się” kosmos to wysokość 100 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.

Wielki Mur ledwie widoczny z wysokości 2,5 km (do kosmosu brakuje jeszcze 97,5 km)

Wielki Mur ledwie widoczny z wysokości 2,5 km (do kosmosu brakuje jeszcze 97,5 km)

Jaka jest ostateczna prawda? Jeśli w najbliższym czasie planujesz wycieczkę w kosmos to w trakcie wnoszenia zwróć uwagę, że kiedy Wielki Mur będzie nadal widoczny będziesz w stanie dojrzeć również inne obiekty, takie jak autostrady, stadiony, czy tamy. A później, wszystkie detale znikną i zobaczysz piękno niebieskiego globu.

Udostępnij:
Anonim pisze:

W polskim to nie jest zbytnio doprecyzowane.
Natomiast w angielskim mamy space, czyli cały kosmos, ale często używa się to w znaczeniu outer space, czyli „kosmos zewnętrzny”