Bajkowy efekt Koppa-Etchellsa

Te dziwne aureole, które możecie zauważyć nad helikopterem CH-47 Chinook to nie robaczki świętojańskie, które zostały roztrzaskane o wirujące łopaty śmigłowca, a tak zwany efekt Koppa-Etchellsa, spowodowany przez pustynny piasek.

Podczas lądowania lub podrywania śmigłowca do startu, wzbijane są tumany pustynnego kurzu i piasku. Cząsteczki te są tak twarde, że uderzając w wirujące 225 razy na minutę łopaty wirnika dosłownie wydzierają z nich mikroskopijne cząsteczki, które w takiej sproszkowanej formie natychmiast ulegają utlenieniu i zapłonowi. Stąd ten niesamowity widok.

Ale jak piasek może niszczyć metalowe łopaty wirników? Może, bez najmniejszego problemu. Musimy przypomnieć sobie, jeszcze z lekcji chemii, takie ustrojstwo, jak skala twardości. Chodzi o skalę Mohsa, a jej definicja jest bardzo prosta – jeśli jakiś materiał może zarysować inny to ma wyższą wartość od porysowanego (1 dla talku, a 10 dla diamentu). Łopaty śmigłowców są pokrywane tytanem (6 w skali twardości) lub niklem (4). Natomiast piasek w znakomitej większości składa się z kwarcu, który w skali Mohsa jest dość wysoko, ponieważ odpowiada mu wartość 7.

Efekt ten po raz pierwszy został dostrzeżony i udokumentowany podczas walk w Afganistanie przez fotografa wojennego Michaela Yona. On również nazwał zaobserwowane zjawisko na cześć poległych żołnierzy kaprali Benjamina Koppa oraz Josepha Etchellsa.

Efekt Knoopa-Etchellsa w pełnej krasie

Efekt Knoopa-Etchellsa w pełnej krasie

Źródła:
– sciencebasedlife.wordpress.com/2012/11/01/the-kopp-etchells-effect
– Świat Wiedzy,
– Wikipedia.org, dostęp maj 2013r.
– http://www.michaelyon-online.com/the-kopp-etchells-effect.htm

Udostępnij: