Groźna herbata z cytryną?

Czy gorąca herbata z cytryną pomaga podczas przeziębienia? Intuicyjnie sięgamy po nią w tym czasie, ale jaka jest prawda?

Mówiąc o leczniczych właściwościach herbaty z cytryną mamy zazwyczaj na myśli połączenie gorącego, rozgrzewającego napoju oraz zawartej w cytrynie witaminy C. Problematyczne jest jednak to, że kwas askorbinowy (wit. C) rozkłada się w wysokich temperaturach – co prawda nie całkowicie, ale przez to i tak niestety nie będzie nam w stanie on pomóc przy przeziębieniu.

Należy też uważać podczas samego dodawania cytryny. Nie powinniśmy tego robić, kiedy herbata jest jeszcze w trakcie parzenia. W herbacie naturalnie występuje aluminium, które nie jest dla nas groźne, ponieważ nie jest przez nas przyswajalne, jednak po dodaniu cytryny w trakcie parzenia i w obecności wysokiej temperatury powstaje z niego cytrynian glinu, który już jest przez nas przyswajalny. A taki związek glinu może być dla nas groźny.

Wniosek, zatem jest jeden – herbata z cytryną podczas przeziębienia? – tak, ale cytrynę dodajemy dopiero, gdy napój nieco się schłodzi i nie wypłukuje glinu z liści (torebki) w trakcie parzenia. Jednak nie liczmy raczej na spektakularną poprawę zdrowia, bo taka ilość kwasu askorbinowego działa raczej jak efekt placebo.

Udostępnij: