Jak powstał Hollywood?

Największy ośrodek przemysłu filmowego w Ameryce. W tym miejscu kino amerykańskie w latach 30. i 40. przeżywało swoje „złote lata”. To tutaj powstały największe wytwórnie filmowe. Mowa oczywiście o… Hollywood. Ale dlaczego to miejsce zostało potężną stolicą amerykańskiej kinematografii?

Początkowo, amerykańskie kino rozwijało się w Nowym Jorku. W 1893 r. Thomas Alva Edison wynalazł i opatentował kamerę filmową oraz kinetoskop (urządzenie od oglądania ruchomych obrazów). Rok później założył wytwórnie filmowe – Edison Company oraz Biograph Company. Przez ok. 15 lat powstawały filmy sensacyjne, westerny oraz komedie. Projekcje filmów odbywały się na początku w salonach, a później (od 1905 r.) w wybudowanych kinoteatrach.

Założyciele MPPC - czwarty od lewej Thomas Alva Edison

Założyciele MPPC – czwarty od lewej Thomas Alva Edison

Na początku XX w. w Ameryce rozpoczęła się masowa produkcja filmowa. Powstały nowe wytwórnie filmowe, a także pojawiali się nowi niezależni reżyserzy. Rosnąca konkurencja Thomasa Edisona zmusiła go do stworzenia Motion Picture Patents Company (Towarzystwo Patentów Kinematograficznych). Firma posiadała patent kamery filmowej, przez co producenci filmowi, nie należący do MPPC, byli zmuszeni do dokonania sporej zapłaty za używanie kamer filmowych oraz organizację pokazów publicznych.

W ten sposób rozpoczęła się wojna patentowa. Niezależni reżyserzy rozpoczęli potajemne nagrywanie filmów. Motion Picture Patents Co. posiadała u boku nowojorską policję oraz detektywów, co wzbudziło u reżyserów większy lęk. Jednak szybko znaleźli rozwiązanie.

Na obrzeżach Los Angeles w 1857 r. zamieszkało małżeństwo Wilcoxów. Tereny były porośnięte ostrokrzewami (ang. holly) oraz lasem (ang. wood). Z tego powodu małżeństwo nadało osadzie nazwę Hollywood. W 1908 r. producenci filmowi, uciekając od agentów Thomasa Edisona, znaleźli bezpieczne miejsce na obrzeżach Los Angeles. Oprócz tego, były tam idealne warunki klimatyczne oraz uroda plenerów.

Niezależni producenci znaleźli w Hollywood świetne warunki do kręcenia filmów. Każdego roku do Los Angeles przybywało coraz więcej reżyserów. W 1912 r. powstało studio filmowe Universal Pictures. Jednak dla przemysłu filmowego w Nowym Jorku nastąpiły mroczne czasy. Rząd Federalny USA rozwiązał MPPC, a dwie wytwórnie filmowe Thomasa Edisona zostały zlikwidowane.

Znak Hollywoodland

Znak Hollywoodland

Umożliwiło to hollywoodzkim reżyserom powrót do Nowego Jorku, jednak filmowcy nie chcieli już tam kręcić. W kolejnych latach powstawały kolejne wytwórnie filmowe: Paramount Pictures (1914), Warner Brothers (1923), MGM i Columbia Pictures (1924).

W 1923 r. został zaprojektowany i postawiony napis HOLLYWOODLAND (tzw. Hollywood Sign). Ich wysokość wynosiła 14 metrów. Stał się rozpoznawalnym symbolem Hollywood. Znak był wykonany z drewna i do lat czterdziestych jego wygląd odstraszał turystów. Drewniane litery, zaczęły obrastać zgnilizną, a metalowe ruszty podtrzymujące napis rdzewiały. W 1944 r. obrzeża Los Angeles wraz z Hollywood Sign zostały zakupione przez miasto i oddane do odbudowy. Zdecydowano, że końcówka LAND zostanie zlikwidowana. W 1978 r. drewniane napisy zostały zastąpione mniejszymi i stalowymi, które pozostały na wzgórzu do dziś.

Dziś za definicję filmu hollywoodzkiego uznaje się film prosty, nieambitny, bez przesłania, nakręcony w celach komercyjnych. Jednak to właśnie w Hollywood wszystko się zaczęło…

Żródła:
Zbigniew K. Rogowski – Oni i Hollywood
Joanna Wojnicka, Olga Katafiasz – Słownik wiedzy o filmie
http://www.makbet.pl/artykul/1585/krotka-historia-dlugiego-napisu

Udostępnij: