Kosmiczna armata

Koszty podróży w kosmos są… astronomiczne! Czy chodzi o wysłanie kosmonautów, satelitów, czy jedynie części zamiennych i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną, problemem zawsze są pieniądze. Ale gdyby tak zamienić kosztowne rakiety na armatę, a tony paliwa na beczkę prochu?

Na taki właśnie pomysł wpadli Amerykanie, wraz z Kanadyjczykami i to w ich szaleńczych umysłach zrodził się projekt HARP.

Pomysł był bardzo prosty: zbudujmy olbrzymią armatę i wystrzelmy ładunek prosto na orbitę! Ale zaraz! Przecież do tego potrzeba olbrzymiej prędkości początkowej, która przezwycięży grawitację. To prawda, a prędkość, jaką trzeba osiągnąć to precyzyjnie 7,91 km/s, czyli pierwsza prędkość kosmiczna, ale przy pominięciu oporów powietrza. Więc w rzeczywistości potrzebowalibyśmy jeszcze większej prędkości.

Dodatkowym problemem był fakt, że nawet gdyby udało się osiągnąć tak olbrzymią prędkość to z powodu braku jakiegokolwiek dodatkowego napędu, problemem byłaby stabilizacja już na samej orbicie okołoziemskiej i nadanie wystrzelonemu obiektowi ruchu obiegowego.

Ale olbrzymie działo jednak powstało! Dziś, lekko nadgryzione zębem czasu znajduje się na Barbadosie, gdzie zostało zbudowane na początku lat 60. Działo kalibru 410 mm strzelało 180-kilogramowymi pociskami. Niestety, nie udało się osiągnąć nawet połowy z potrzebnej prędkości.

Projekt HARP w latach 60.

Projekt HARP w latach 60.

Ostatecznie udało się uzyskać prędkość początkową 3,6 km/s, co i tak robi dość spore wrażenie, a pocisk w 1966 roku wzniósł się na wysokość 180 kilometrów, co stanowi do dziś niepobity rekord. Pomimo, że udało się osiągnąć nieformalną granicę kosmosu to pocisk nie doleciał nawet do niskiej orbity okołoziemskiej zaczynającej się około 200 km nad ziemią. Krótko po tym wydarzeniu, projekt HARP został zamknięty, a cała instalacja stoi po dziś dzień i niszczeje, jako niemy pomnik ludzkiej pomysłowości.

Działo HARP dzisiaj.

Działo HARP dzisiaj.

Źródła:
http://en.wikipedia.org/wiki/Project_HARP
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%99dko%C5%9B%C4%87_kosmiczna
http://www.darkroastedblend.com/2008/07/biggest-guns-in-human-history.html
http://www-spof.gsfc.nasa.gov/stargaze/Smartlet.htm

Udostępnij: