Dagen H

Dagen H, czyli Dzień H rozpoczął się w chłodny poranek 3 września 1967 roku. Był to moment, w którym lewostronny ruch w Szwecji został zamieniony na prawostronny.

Litera H w wyrażeniu wzięła się od wyrazu Högertrafik (spróbujcie przeczytać), które oznacza „ruch prawostronny”. W pierwszym dniu zapanował lekki chaos.

Dagen H w Szwecji

Dagen H w Szwecji

Przyczyna zmiany była logiczna. Szwecja była otoczona krajami o ruchu prawostronnym, a większość samochodów, którymi poruszali się Szwedzi miała kierownicę po lewej stronie, a więc nie była przygotowana do ruchu lewostronnego. Taki stan rzeczy powodował wiele wypadków, na przykład w czasie wyprzedzania, kiedy kierowca nie mógł przekonać się czy droga jest wolna zanim nie wjechał na połowę drugiego pasa.

Znak przypominający o zmianie

Znak przypominający o zmianie

Pomimo tego Szwedzi byli bardzo niechętni, aby zmienić organizację ruchu drogowego. Szwedzki rząd wydał miliony koron na akcje, które dopiero po 4 latach przekonały obywateli, że zmiana jest konieczna. Szwedzi ostatecznie wyrazili zgodę.

Dagen H był niesamowitym wysiłkiem szwedzkich władz, które w ciągu jednej doby musiały zmodyfikować całą infrastrukturę drogową, czyli zmienić znaki, przebudować skrzyżowania i odwrócić kierunek dróg jednokierunkowych. Dlatego noc wcześniej, kiedy trwały prace, zabronione było korzystanie z samochodu poza przypadkami wyjątkowymi.

Okazało się jednak, że Szwedzi przeszli przez Dagen H zadziwiająco dobrze. W dzień zmiany nikt nie zginął i zanotowano nawet mniejszą liczbę wypadków niż w inne dni. Poza tym, część starszych mieszkańców tego dnia w ogóle zrezygnowała z prowadzenia pojazdów, ponieważ stwierdzili, że i tak nie „przestawią” się na nowy sposób.

Udostępnij: