Szybkie zamarzanie piwa

Ta sztuczka być może jest Ci znana. Wkładasz piwo do zamrażalki na czas 2 – 5 godzin (w zależności od zamrażalki), później wyjmujesz napój, uderzasz w butelkę i… po kilku sekundach piwo zamarza. Jak to możliwe, że piwo zamarza w kilka sekund?

Spotykasz się z tym pierwszy raz? Zapoznaj się z tym filmikiem:

Po paru godzinach przetrzymywania piwa w zamrażalce, napój musi posiadać temperaturę mniejszą od 0oC… ale zaraz chwileczkę, skoro temperatura piwa jest niższa od 0oC, to nie powinno ono zamarznąć? Otóż, nie. Trzeba pamiętać, że temperatura alkoholu, zawartego w piwie, zamarza przy -114oC. Tego alkoholu w browarze jest ok. 5,5 %. Aby obliczyć temperaturę zamarzania piwa musimy dokonać pewnych założeń.

Przyjmujemy, że chcemy zamrozić zwykłe 500 ml piwo. Alkoholu w browarze jest 5,5%, czyli 27,5 ml. Pozostałe 472,5 ml uznajmy że jest to woda. Na wszelki wypadek zamieńmy stopnie Celsjusza na Kelwina, czyli: 0oC = 273 K, -114oC = 129 K. Czas na obliczenia:

(27,5 ml × 129 K + 472,5 ml × 273 K)/(500 ml) = 266.73 K = -6,27oC

Wniosek: Przy ok. -6,27oC piwo zamarza.

Aby całe piwo pozostało jeszcze w stanie ciekłym (bo np. woda posiadająca 1oC jest już bardzo gęsta) musi być ono w temperaturze o kilka stopni powyżej temperatury krzepnięcia. Czyli piwo musi mieć temperaturę 1oC – 3oC.

Mamy już piwo mocno schłodzone. Uderzamy w butelkę i zamarza. Tutaj rodzi się kolejne pytanie. Dlaczego po uderzeniu piwo krzepnie tak szybko? Jak można zauważyć na filmiku, całe piwo nie zamarza od razu, tylko w napoju powstają małe kryształki lodu, które robią się coraz większe, zajmując całą objętość browaru. Są tzw. zarodki krystalizacji. Powstają one w skutek łączenia się cząsteczek cieczy. Gdy napój jest ochładzany, prędkość cząsteczek maleje, dzięki czemu łatwiej się do siebie przyciągają. Uderzając w butelkę, nadajemy prędkość cząsteczkom, które później łączą się ze sobą. Kryształki robią się coraz większe, przyciągając do siebie pozostałe cząsteczki. Gdy są już odpowiednio duże, kryształy jednoczą się ze sobą, zamieniając piwo w ciało stałe.

Oczywiście piwo można zastąpić innym napojem gazowanym, bądź nie. Także napój nie musi być w szklanej butelce. Spróbuj! :)

Udostępnij: