Zbyt pięknie

Zazwyczaj, gdy wyobrażamy sobie obcowanie ze znanymi dziełami sztuki czy pięknymi krajobrazami wydaje nam się, że powinno być ono dla nas wspaniałym przeżyciem. Rzeczywiście w większości przypadków tak to właśnie wygląda, jest jednak pewien szczególny rodzaj zaburzenia, który sprawia, że kontakt z pięknem może wcale nie być dla nas przyjemny.

Syndrom Stendhala – jest zaburzeniem somatoformicznym (forma zaburzenia nerwicowego), w którym chory odczuwa objawy, na podstawie których można stwierdzić, że istotnie cierpi on na jakąś chorobę, problem jednak tkwi w tym, że nie da się w żaden logiczny sposób wytłumaczyć przyczyn tej choroby. Osoby, które tego doświadczyły mówiły przede wszystkim o przyspieszonym biciu serca, bólach głowy
i dezorientacji, pojawiły się również relacje świadczące o halucynacjach.

Nazwa zaburzenia pochodzi od żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku francuskiego pisarza i masona (sic!). Marie-Henri Beyle, bo tak się nazywał – choć znany był bardziej pod pseudonimem Stendhal – w 1817 roku przybył do Florencji. Jednak po odwiedzeniu tak wspaniałych i znanych miejsc jak: Galeria Uffizi (45 sal wypełnionych po brzegi dziełami takich mistrzów jak m.in. Giotto, Piero della Francesca, Leonardo da Vinci, Rafael czy Rembrandt) czy grób poety i filozofa Dantego Alighieri oraz po zobaczeniu słynnego „Dawida” Michała Anioła, Beyle kilka kolejnych dni przeleżał w łóżku z gorączką.

Wszystko to opisał w swoich pamiętnikach, dodał też, że gdy później zdecydował się wreszcie wyjść ponownie na ulice tego pięknego włoskiego miasta, doznał tych samym nieprzyjemnych objawów co wcześniej.

Po raz pierwszy zaburzenie to zostało zdiagnozowane dopiero w 1982 roku. Jednak już trzy lata wcześniej Graziella Magherini, włoska lekarka i psychiatra, podczas swojej pracy w szpitalu Santa Maria Nuova, zaobserwowała i opisała ponad 100 podobnych przypadków wśród turystów odwiedzających Florencję.

Bardziej współczesnym akcentem wpisującym się w historię Syndromu Stendhala jest występowanie podobnych objawów u osób słuchających muzyki okresu romantyzmu lub tych, które znajdą się w ogromnych hipermarketach czy centrach handlowych (ten konkretny przypadek bywa również nazywany („przesytem wyboru”).

Jak widać, powiedzenie: „co za dużo, to niezdrowo”, sprawdza się również w tym przypadku, gdzie coś (z założenia) bardzo przyjemnego, może być źródłem nieprzyjemnych dolegliwości.

Źródła:
A. Błońska, „Atak na Mona Lize”, KopalniaWiedzy.pl, 12.08.2009.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_Stendhala [dostęp: 28.07.2013 r.]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stendhal [dostęp: 28.07.2013 r.]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_somatoformiczne [dostęp: 28.07.2013 r.]

Udostępnij: