7 faktów o świadkach Jehowy

„Chcesz porozmawiać o Bogu?” – to jedno z klasycznych pytań, które każdy z nas słyszał na ulicy, czy w drzwiach swojego mieszkania. Mało kto wie jednak, z czym wiąże się religia świadków Jehowy. Wyznaje ją około 130 tysięcy obywateli naszego kraju.

Warto więc wiedzieć o nich kilka ciekawych faktów.

1. Świadkowie Jehowy wierzą, że tylko 144 tysiące najlepszych ludzi zostanie wziętych przez Boga do nieba. To niezbyt kusząca perspektywa, bo znalezienie się w tym dosyć elitarnym gronie jest bardzo trudne. Ale świadkowie Jehowy w przeciwieństwie do chociażby katolików rozróżniają – trafienie do nieba i nieśmiertelność. W udziale innych sprawiedliwych będzie właśnie nieśmiertelność, reszta ma natomiast osiągnąć „długowieczność”. I to długowieczność nie w takim zwykłym, dzisiejszym świecie. Świadkowie Jehowy wierzą, że po Armagedonie będzie tutaj „raj na ziemi”, taki jaki znamy z początków Starego Testamentu.

2. Co się wydarzyło w 1914? Większość z Was pewnie odpowie – rozpoczęła się pierwsza wojna światowa. Jednak świadkowie Jehowy odpowiadając na to pytanie przytoczyliby jeszcze bardziej doniosłe wydarzenie, które ich zdaniem miało miejsce. Według nich w 1914 roku szatan został wygnany z nieba (w którym do tego czasu przebywał) i trafił na ziemię. W niebie natomiast rządy objął Jezus. Odda je Bogu dopiero po Armagedonie.

3. Świadkowie Jehowy mają stanowczy zakaz oddawania czci symbolom narodowym czy służby w wojsku. Tak więc raczej nie spotkacie wyznawcy tej religii śpiewającego z uwielbieniem hymn narodowy czy otwarcie deklarującego swój patriotyzm. Jak stwierdził Joseph Franklin Rutherford – jeden z przywódców świadków Jehowy – „Patriotyzm pochodzi od diabła”. Takie twierdzenia uzasadniają tym, że ich głównym celem jest podporządkowanie się Bogu, a nie elementom świata zewnętrznego.

4. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów wierzeń świadków Jehowy jest zakaz transfuzji krwi. Wszelkie tego typu akty, chociażby przy operacjach utożsamiane są z „krwiopijstwem” i są zabronione. Powołują się przy tym na cytaty ze Starego Testamentu (Księga Rodzaju 9,4-6; Księga Kapłańska 7, 26-27; 17, 10-14; Księga Powtórzonego Prawa 15, 23; Księga Samuela 14-34). Wielu badaczy Pisma Świętego odrzuca poglądy świadków Jehowy, uzasadniając że pism Starego Testamentu nie należy brać dosłownie, gdyż są one jedynie symboliczne. Jednak do dziś świadkowie odmawiają transfuzji, co jest kłopotliwe w ich leczeniu.

5. Katolicy czczą Jezusa Chrystusa, jako Boga. Świadkowie Jehowy natomiast wierzą, iż Jezus jest teraz „Królem w Królestwie Bożym”, jednak nie jest samym Bogiem. Stąd też kontrowersyjne jest zaliczanie świadków Jehowy do grona chrześcijan. Dyskusje na ten temat do dziś toczą się w gronie religioznawców. Z jednej strony świadkowie powołują się na naukę Jezusa i ją wyznają. Z drugiej strony poprzez nieuznanie dla boskości Chrystusa ciężko ich zaliczyć do grona chrześcijan. Dlatego najbezpieczniej zaliczyć świadków Jehowy do religii „z pogranicza chrześcijaństwa”.

6. Świadkowie Jehowy nie obchodzą Wielkanocy. Co prawda, wierzą w zmartwychwstanie Chrystusa, jednak uważają iż obchodzenie Wielkanocy… nie ma podstaw biblijnych. Powołują się przy tym na słowa Jezusa, który nakazywał obchodzenie swojej śmierci, nie zaś zmartwychwstania. Krytykują także formę w jakiej chrześcijanie obchodzą święta Wielkiej Nocy, zarzucając im wzorowanie się na zwyczajach wywodzących się ze starożytnych obrzędów płodności.

7. Z bardzo podobnych powodów świadkowie Jehowy nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. Święto według nich nie ma podstaw biblijnych, a pierwsi chrześcijanie wcale nie obchodzili pamiątki narodzin Chrystusa. Wykazują także, iż nie ma dowodów na to, że Jezus urodził się 25 grudnia. Jednak doktryna katolicka nie twierdzi, iż Jezus urodził się tego dnia. Tego dnia obchodzona jest „pamiątka Jego narodzin”, a data 25 jest tylko hipotezą.

Źródła:
1. Andrzej Tokarczyk „Trzydzieści wyznań”
2. Andrzej Tokarczyk „Religie współczesnego świata”
3. www.jw.org/pl/

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij:
CzystaBrudnaPrawda pisze:

Czy to Bóg stworzył nas czy my stworzyliśmy Boga?

Anonim pisze:

Pryk

Bogdan pisze:

Jehowa Bóg zgładzi ludzi którzy są Mu nieposłuszni i bardzo ciężko grzeszą m.inn swoim językiem. Zachęcam ludzi chętnych do szukania prawdy religijnej na wiarygodną stronę – http://www.jw.org

Bogdan pisze:

Świadkowie Jehowy jest to jedyna prawdziwa grupa Jezusa Chrystusa. Zapraszam osoby szukające prawdy religijnej na http://www.jw.org dostępną w około 900 językach świata.

Kacper pisze:

Ja jestem świadkiem Jehowy i to co tu piszą to kłamstwo. Wejdzcie na jw.org, to poznacie kim są świadkowie Jehowy i nie nazywajcie nas jehowymi bo to imię boga prawdziwego,mówcie Świadkowie Jehowy. Pozdrawiam.

Anonim pisze:

Ja jestem światkiem jechowy i go nie obrażaj bo to jest królem

Anonim pisze:

Jestem świadkiem jechowy

Anonim pisze:

To tacy obłudni i fałszywi ludzie. Dla nich Bogiem jest pieniądz. Nie przyjmują konstruktywnej krytyki, z fałszywie miłych od razu stają się chamscy i ubliżają. Właśnie tacy są światkowie jehowi. To sekta a nie religia…

Zak pisze:

To co piszesz i w jaki sposób się wyrażasz świadczy o tym że jesteś katolikiem bo odkąd katolicyzm istnieje opiera się na kłamstwie ciemnocie zacofaniu.i obludzie.i ty to potwierdzasz. SWOIM sposobem zachowania

Anonim pisze:

Jeśli chodzi o to kim jest Jezus, to biblia odpowiada, że synem Najwyższego. Po chrzcie Jezus wyszedł z Jordanu i z nieba rozległ się głos „tyś jest mój syn umiłowany,ciebie darzę uznaniem”.Czyj to niby głos do licha ciężkiego ludzie!, i to nie tylko ten przykład,Jezus wielokrotnie mówił, że ojciec jest większy niż on, że idzie do ojca, że wcale nie przyszedł z własnej inicjatywy, ale to ojciec go posłał, dlatego nie znacie Biblii i opowiadaćie bzdury.

Adam pisze:

Oni nie uznają prawdy i faktów, nawet jeśli się o nie przewrocą.To są fanatycy, a fanatyzm to najgorsza rzecz jaką mamy na ziemi (muslim)

Anonim pisze:

Jehowi i ich zasady są śmieszne. Sposób ich tłumaczeń dla kogoś kto zna dobrze Biblię jest zabawny. Miałem z nimi do czynienia ich prawdy oraz argumenty zostały obalone a oni sami polegli w dyskusji. Są cwani bo wybierają z bibli to co im pasuje negujac resztę. Mógłbym prace doktorską napisać o ich zachowaniu i podejściu ale to nie ma sensu

Anonim pisze:

Do przykazania Nie bedziesz mial Bogow cudzych przede Mna. Wiara w jednego Boga i tak jest ,natomiast modlac sie np do Matki Boga prosimy o wstawiennictwo za nami ,czy rownie do swietych a to jest roznica

Anonim pisze:

W pracy są dwie nie znam wredniejszych osób jak one a takie milutkie nawet nie przypuszczałam ze można tak postępowac zkrzywdą dla innych myślałam w swojej naiwności ze to dobrzy ludzie a może tylko one są takie .

Anonim pisze:

Jezus wyszedł z Jordanu i rozległ się głos Tyś jest mój syn umiłowany ciebie darzę uznaniem. No i czyj jest to głos? Jezus powiedział ojciec większy jest niż ja, oraz Pewnego razu gdy Jezus był na Górze utworzył się obłok i rozległ się głos- To jest mój syn umiłowany którego darzę uznaniem jego Słuchajcie. Czyj to niby głos? studiować lepiej Biblię a nie opowiadać bzdury ludzie niedouczeni.

Anonim pisze:

Ktolicy kłamia jak z nut.10 przykazan uczą sie na pamiec a i tak mało co ich przestrzega. Naprawde wspolczuje wam

Anonim pisze:

Gdzieś ty to wyczytał, jeśli mogę wiedzieć?

Anonim pisze:

To sekta,ktora chodzi po domach w takim celu aby jak najwiecej ludzi zwabic do siebie

Anonim pisze:

Sam jesteś niedouczony skoro w dyrdymały wierzysz. Religie zasadniczo różnią się tym że chrześcijanie modlą się do sufitu,żydzi do ściany a muzułmanie do podłogi. Jehowi za to upodobali sobie drzwi.

Anonim pisze:

Inteligentny się odezwał, o zgrozo…

CzystaBrudnaPrawda pisze:

A kto napisał pismo święte? Człowiek.

Adam pisze:

Prz 30;6 „Nic nie dodawaj do jego słów, żeby cię nie uznał za kłamcę i żeby nie musiał cię pokarać”.
Gdzie w Bibli jest napisane coś o 1914 roku, gdzie są jakieś sale Królestwa, gdzie pionierzy, komitety sadownicze, jacyś butelczycy. Dlaczego nie czytacie (jehowcy) Jan 6;54 do końca rozdziału. To jest hipokryzja.

Anonim pisze:

Czyli mówisz, że jedt 22 wiek? To znaczy dla ciebie? Przybyłeś z przyszłości?

Anonim pisze:

22 wiek… jak ten czas przelecial. Wiesz chociaz czy kobieta czy mezczyzna jestes ?

jaca pisze:

Jaka bzdura, mam siostrę w tej sekcie i to co piszą tak jest

Anonim pisze:

To jest zakłamana sekta i ludzie tam fałszywi jak wszędzie, a uważają się za lepszych,chcą szacunku od innych a sami nikogo nie szanują.