Zobacz marsjańskie zaćmienie Słońca

17 sierpnia z powierzchni Marsa możliwa była obserwacja bardzo ciekawego zjawiska, a mianowicie marsjańskiego zaćmienia Słońca. Niestety nikt z nas nie mógł tego zobaczyć na własne oczy, ale za to cyfrowe oczy robota nadały się do tego zadania wyśmienicie.

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda to zjawisko na Czerwonej Planecie, to kilka dni temu łazik Curiosity przesłał na Ziemię zdjęcia z tego wydarzenia.

PIA17356_transit_trio-br

Zdjęcie udostępnione przez NASA przedstawia 3 fotografie wykonane w 3-sekundowych odstępach czasu. Doskonale widać na nim większy z księżyców Marsa – Fobos, znajdujący się na tle tarczy słonecznej. Według ekspertów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, jest to najlepsze zdjęcie marsjańskiego zaćmienia jakie kiedykolwiek udało się uzyskać.

Marsjańskie łaziki (Curiosity i jego straszy brat Opportunity) regularnie fotografują księżyce Czerwonej Planety, co pozwala lepiej określić ich orbitę i przewidzieć przyszłe położenie ciał niebieskich. Co ciekawe, Fobos nieustannie zbliża się do powierzchni Marsa (o około 1,8 metra na 100 lat), wydaje się, że to niezbyt wiele, jednak w skali kosmicznej można powiedzieć, że wszystko wskazuje iż „niebawem” ulegnie on zniszczeniu.

Instrumenty łazika Curiosity

Instrumenty łazika Curiosity

Jednak to nie koniec ciekawostek związanych z tym księżycem. Otóż, krąży on wokół Marsa szybciej, niż Czerwona Planeta wokół własnej osi, w związku z tym każdego marsjańskiego dnia mamy 2 wschody i 2 zachody tego księżyca, średnio co 11 godzin i 6 minut.

Zaćmienie zarejestrowane przez łazik to typowy przykład zaćmienia pierścieniowego (obrączkowego). Na Ziemi bardzo rzadko spotykane. Ma ono miejsce tylko wtedy, gdy podczas zaćmienia Księżyc znajduje się w apogeum swojej eliptycznej orbity (jest maksymalnie oddalony od Ziemi).

Źródło: NASA

Udostępnij: