Daj się ukąsić pająkowi!

Kotarski zwariował. Od kiedy ukąszenie pająka jest czymś pozytywnym? Okazuje się, że znajdziemy jeden taki przypadek, w którym faktycznie przyniesie to więcej dobrego niż złego. I co równie ciekawe – chodzi tym razem o nasze zdrowie psychiczne, a nie fizyczne.

Z danych, do których dotarłem wynika, że co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna boi się pająków. Ale skąd arachnofobia się w nas bierze? Badania wykonane przez psychologów z Uniwersytetu w Würzburgu wykazało, że pająki spośród wszystkich owadów i pajęczaków wywołują w nas absolutnie największy strach.

Czo? Mnie się boisz?

Czo? Mnie się boisz?

Biologicznie ten strach jest uzasadniony, bo faktycznie pająki dysponują możliwością wstrzyknięcia nam trucizny, która w zależności od gatunku może być dla nas groźna lub zupełnie nieszkodliwa. Ale przecież osoba cierpiąca na arachnofobię nie wybiera sobie gatunków, których się boi, więc paraliżuje ją sam fakt obecności trucizny, a nie jej moc.

Ale moment, przecież z osami i pszczołami spotykamy się częściej, są one nawet groźniejsze niż pająki, ponieważ dla alergika zwykły spacer na łąkę może zakończyć się śmiercią. A kiedy rój pszczół zaatakuje zdrowego, pozbawionego alergii człowieka to jego transfer na łono Abrahama będzie szybszy niż się komukolwiek wydaje. Czy ktoś jednak słyszał o zmasowanym ataku pająków, oczywiście pomijając hollywoodzkie produkcje?

Dlaczego więc pająki, a nie pszczołowate?

Wyjaśnienie tej zagadki póki co nadal pozostaje domysłem, ale najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria, że w toku ewolucji po prostu przyzwyczailiśmy się do obecności pszczół w naszym życiu. Pomimo, że są groźniejsze niż pająki żyjące w naszym klimacie to wykonują ważną pracę – zapylają rośliny, a poza tym – dostarczają nam miodu, a wiadomo co „tygryski lubią najbardziej”.

Dodatkowo, prof. Alpers z Uniwersytetu w Würzburgu wskazuje, że większość osób przynajmniej raz została użądlona przez pszczołę lub osę i nawet jeśli było to nieprzyjemne spotkanie to lepiej poznaliśmy przeciwnika i przez to mniej się go boimy. A nie od dzisiaj wiadomo, że największy strach wywołują w nas rzeczy, których nie znamy.

Dlatego gdybyśmy częściej byli ukąszeni przez pająka, nasz strach niewątpliwie byłby przed nimi mniejszy. A więc tytuł tego artykułu nie jest wcale tak strasznie głupi ツ

Udostępnij: