A kleszcze nadal atakują

Od ostatniego odcinka Polimatów o kleszczach minęło już trochę czasu, a ciągle dostaję od Was pytania na temat tych groźnych pasożytów. A że jest to temat ważny to postanowiłem zebrać je w jedno miejsce i odpowiedzieć na nie w formie krótkiego artykułu.

Dzięki temu wyszły nam z tego Polimaty Plus Plus ;) Zaczynamy!

Czy w przypadku kleszczy istnieją (tak jak u komarów) pory, w których są bardziej lub mniej aktywne?

Tak, Kleszcze mają dwa szczyty aktywności dobowej – poranny od ok. 8:00 – 9:00 do 11:00 – 12:00 oraz popołudniowy od godziny 16:00 – 17:00 do zmroku. W tych godzinach ryzyko stania się ich ofiarą jest największe.

Co dzieje się z kleszczami w zimie?

Niestety, pewnie większa część czytelników będzie niepocieszona, ale muszę jasno obalić mit, że niskie temperatury zabijają wszystkie kleszcze. Jaja oraz wygłodniałe larwy giną w temperaturach niższych niż -7°C, a inne zapadają w „sen zimowy”. Śpią schowane pod liśćmi ściółki leśnej, gdzie temperatura może wynosić 0°C lub mniej, oraz gdzie wilgotność względna jest na poziomie 90%.

Niesamowite właściwości kleszczy w dziedzinie „zasypiania” przy niskich temperaturach można sprawdzić samemu. Wystarczy złapać kleszcza, umieścić go w słoiku i odstawić do lodówki. Po jakimś czasie kleszcz zaśnie. A jak znowu umieścimy słoik w temperaturze pokojowej – kleszcz po prostu się obudzi.

W odcinku mówiłeś o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu i boreliozie. Czy powinienem obawiać się tych chorób skoro nie spaceruję po lasach?

Pamiętajmy, że zakażenie wirusem KZM może również nastąpić w domu, kiedy zakażone kleszcze są przypadkowo wprowadzane w bukietach dzikich kwiatów, choinkach, na ubraniach czy przez psy. Ponadto coraz częściej zgłaszane są zakażenia wirusem KZM, które miały miejsce w ogrodach znajdujących się na terenie miasta. Dlatego warto zabezpieczyć się za pomocą szczepionki i co równie istotne – oglądać dokładnie skórę po każdym spacerze po terenach zielonych. Eksperyment, który przeprowadziliśmy w Polimatach Plus z flagą jednoznacznie pokazał, że kleszcze mogą być w miejscach, w których byśmy ich o to nie podejrzewali.

W jakich miesiącach należy obawiać się kleszczy?

Aktywność kleszczy rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7°C, a kończy się, gdy średnia temperatura powietrza obniży się właśnie do 5-7°C, co najczęściej dzieje się w październiku lub listopadzie.

Chociaż musimy zauważyć, że na naszych terenach obserwuje się wyraźną dwuszczytową krzywą częstości występowania z maksymalną aktywnością przypadającą na maj lub czerwiec oraz wrzesień lub październik.

Czy to prawda, że kleszcz w różnych stadiach rozwoju ma inne nawyki polowania?

Tak, widać to świetnie chociażby po wysokości, na której poluje. Larwy kleszczy spotykane są zazwyczaj w trawie do 30 cm, nimfy na trawach i roślinach niższych niż 1 m, a imago (postać dorosła) na chwastach i krzewach nawet do 1,5 m wysokości!

Czemu w Polimatach Plus w fiolce z upolowanymi kleszczami widać było, że bardzo różnią się od siebie wyglądem?

Przede wszystkim dlatego, że były tam różne płcie osobników dorosłych. Samice były wyraźnie większe od samców. Poza tym, pamiętajmy, że na świecie wyróżniamy ponad 800 gatunków kleszczy! Na szczęście w Polsce jest ich nieco mniej, około 20 gatunków, ale dla człowieka i zwierząt szczególnie groźne są dwa rodzaje – kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) oraz kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus).

Dla przypomnienia umieszczam odcinek główny poświęcony kleszczom :)

Udostępnij:
Anonim pisze:

Kleszczy należy się spodziewać cały rok, wszystko zależy o temperatur.