10 najdroższych obrazów w historii

Zmiana właściciela tych dzieł za każdym razem kosztowała ponad 100 milionów dolarów. Na liście dwukrotnie pojawia się tylko Pablo Picasso. Ledwie jeden autor żyje do dziś i może podziwiać swoje dzieło w muzeum w Nowym Jorku.

Który z nich najbardziej trafia w wasze gusta? Polimaty zdecydowanie stawiają na „Anna’s Light” :)

Ranking sporządzono na podstawie cen zakupu obrazów (stan na wrzesień 2014). Nie uwzględnia on różnic dyktowanych inflacją.

1. „Grający w karty”, Paul Cezanne – kupiony w 2011 roku za ok. 250 mln $

800px-Paul_Cézanne_222

Znawców tematu intrygują zacięte twarze graczy. Jedno z największych dzieł postimpresjonizmu, stworzone pod koniec XIX wieku. Powstało jako część serii obrazów, choć królewska rodzina w Katarze zdecydowała się wyłożyć olbrzymie pieniądze tylko na tę jedną pracę. Nie znamy oficjalnej ceny – fachowcy szacują ją na 250 do nawet 300 mln dolarów.

2. „Le Rêve”, Pablo Picasso – kupiony w 2013 roku za 155 mln $

reve

Ten obraz jest przedstawieniem kochanki Picasso i ma mocno erotyczne cechy. Analitycy doszukują się nawet… penisa we wzwodzie namalowanego jako część twarzy bohaterki (coś jest na rzeczy). Steven Cohen chciał kupić ten obraz już w 2006 roku, ale dzieło zostało wówczas uszkodzone przez łokieć (!) poprzedniego właściciela. Po naprawie panowie wrócili do tematu i dobili targu – już bez opierania się o pracę Picasso.

3. „Trzy studia do portretu Luciana Freuda”, Francis Bacon – kupiony w 2013 roku za 142 mln $

3-dtudies-of-freud

Najdroższy w historii obraz wylicytowany na aukcji, a nie będący przedmiotem indywidualnej transakcji. Jest to portret kolegi autora, również artysty, jeszcze z czasów, gdy panowie się lubili.

4. „No. 5, 1948″, Jackson Pollock – kupiony w 2006 roku za ok. 140 mln $

No. 5 1948 de Jackson Pollock-thumb-800x475-49647

Wysoka pozycja tego obrazu w rankingu najdroższych udowadnia specyfikę rynku sztuki. Nie znamy jego dokładnej ceny. Został stworzony techniką skapywania farby przez artystę.

5. „Woman III”, Willem de Kooning – kupiony w 2006 roku za 137,5 mln $

Woman3

Choć wizerunek kobiety nie jest tu zbyt korzystny, obraz cieszy się uznaniem krytyków. Jeden z fachowców nazwał kobiety z obrazów de Kooniga za „czarne boginie” i nam trzeba się z tym zgodzić.

6. „Portret Adeli Bloch-Bauer”, Gustav Klimt – kupiony w 2006 roku za 135 mln $

Gustav_Klimt_046

Ten obraz podczas II wojny światowej wpadł w łapy nazistów. Udało się go odnaleźć i dziś zdobi galerię niemiecko-austriackiego malarstwa w Nowym Jorku. Dzieło stanowi kwintesencję „złotego” okresu twórczości Klimta. Dosłownie i w przenośni.

7. „Krzyk”, Edvard Munch – kupiony w 2012 roku za 119,9 mln $

The Scream by Edvard Munch, 1893

Jeden z najpopularniejszych obrazów na świecie i podstawa niezliczonych memów w Internecie to tak naprawdę przedstawiciel serii obrazów Muncha z motywem krzyku. Sprzedana wersja jest najbardziej kolorowa z całej serii „Krzyków”.

8. „Flaga”, Jesper Johns – kupiony w 2010 roku za 110 mln $

Jasper_Johns's_'Flag',_Encaustic,_oil_and_collage_on_fabric_mounted_on_plywood,1954-55

Flaga Stanów Zjednoczonych z obrazu Johnsa tylko z pozoru wygląda na zwykłe dzieło. Jest bowiem zrobione na sklejce, a pod warstwą farb znajduje się mnóstwo elementów wykonanych z wosku lub gazet. Serię dzieł dotyczących flagi USA zainspirował sen autora. Johns wciąż działa i może oglądać swoje najsłynniejsze dzieło w Museum of Modern Art.

9. „Akt, Zielone liście i popiersie”, Pablo Picasso – kupiony w 2010 roku za 106,5 mln $ 

Nude_Green_Leaves_and_Bust_by_Picasso

Kolejny obraz z motywami erotycznymi w twórczości Picasso. Wszystko co można o nim wiedzieć doskonale tłumaczy tytuł dzieła.  Jeśli się pospieszyć, zdążymy zobaczyć je w londyńskim Tate Modern, gdzie jest wisi wypożyczone z kolekcji Romana Abramowicza.

10. „Silver Car Crash [Double Disaster]”, Andy Warhol – kupiony w 2013 roku za 105,4 mln $

Silver_Car_Crash_Double_Disaster_thumb

Najdroższe i chyba najbrutalniejsze dzieło ikony pop-artu. Pokazuje kadry z wypadku samochodowego.

Znak zapytania: „Anna’s Light”, Barnett Newman, za 105,7 mln $

newman-vir-heroicus-sublimis

To arcydzieło i kwintesencja ludzkiej wyobraźni miała zostać sprzedana w 2013 roku za niemal 106 mln $, ale nie dysponujemy wystarczającą liczbą wiarygodnych źródeł, które potwierdziłyby zawarcie tej umowy. Dziwne, bo obraz absolutnie jest wart tej ceny… ;)

Bibliografia:

http://communityoflights.com/art/the-20-most-expensive-paintings-in-the-world

http://www.theartwolf.com/10_expensive.htm

Top 20 Most Expensive Paintings in the World

http://www.take-a-pause.net/news_page/99/10-Most-Expensive-Paintings-Ever-Sold.html

Udostępnij: