Z życia jesiennego liścia

Jesień na polskich drzewach jest naprawdę niezwykła. Liście przelatują przez paletę barw od zieleni przez żółty, pomarańczowy, różowy po soczystą czerwień. Ale właściwie dlaczego się tak dzieje?

10670011_932789480075397_8223762800273973186_n

Cykl życia liścia

Główną przyczyną zmian koloru liści jest natężenie światła. W przypadku słonecznej jesieni liście nabierają wyraźniejszych barw. Zimne dni sprawiają, że dominuje kolor żółty i brązowy. Swoje znaczenie ma także temperatura powietrza, która wpływa na reakcje chemiczne w liściach.

Latem liście są zielone, bo aż kipią od chlorofilu. Jego występowanie uzależniamy od ilości światła. Im go mniej, tym mniej produkowanego chlorofilu. Krótsze dni inaugurują zmianę barw. Swój wpływ mają też  tzw. pigmenty antocyjaninu – dzięki wysokiemu natężeniu tego składnika liście są czerwone. Do tego dochodzi występowanie tzw. karotenoidów, które też oddziałują na kolory naszego liścia.

Użytkownicy balkonów i tarasów z pewnością „uwielbiają” zbiory spadających liści. Nie powinni się jednak tak denerwować – dzięki procesowi zrzucania liści drzewa przygotowują się na rozkwitnięcie w następnym sezonie. Bez tego zamarzły by ich czułe tkanki, dzięki którym tak pięknieją na wiosnę.

Udostępnij: