Nie zabijaj, ale zapobiegaj

1916 rok. Do kliniki na Brooklynie weszła grupka policjantów z obyczajówki. Miarka się przebrała i trzeba było ukrócić ten proceder. 

– Jesteście aresztowane! Konfiskujemy cały tej bajzel! – krzyczał szef ekipy.

– Przecież nic złego nie zrobiłyśmy. Chcemy tylko pomóc kobietom i dać im wybór – odpowiedziała Margaret Sanger. Na próżno. Dziesięć dni po otwarciu pierwszej kliniki kontroli urodzeń w Stanach Zjednoczonych, musiała zwijać swój biznes. Wszystkie środki antykoncepcyjne zostały zatrzymane przez policję.

ps_sanger_ad_large

Treść ulotki promującej działalność kliniki

MATKI! Czy możecie pozwolić sobie na dużą rodzinę? Czy chcecie więcej dzieci? Jeśli nie, to czemu je macie? NIE ZABIJAJ, NIE ZABIERAJ ŻYCIA, ALE ZAPOBIEGAJ.

Margaret Sanger poświęciła swoje życie walce o prawa kobiet w sprawie planowania własnej rodziny. Chciała stawić czoła obowiązującej ustawie Comstock Act, która za zbereźne i tym samym zakazane uznawała wszelkie metody antykoncepcji na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Po wyjściu z aresztu i zamknięciu pierwszej kliniki, Sanger zajęła się organizacją kolejnego ośrodka informacji i opieki nad kobietami, które chciały mieć wpływ na kształt swoich rodzin. Już w 1918 roku, dwa lata po pierwszym aresztowaniu, Amerykanki zyskały prawo do antykoncepcji w celach terapeutycznych. Kolejne dekady minęły na osłabianiu praw zakazujących kontroli urodzeń aż do dziś, gdy świadome planowanie rodziny jest już zupełnie normalną praktyką.

Źródło: http://www.pbs.org/wgbh/amex/pill/peopleevents/e_comstock.html

Udostępnij: