Polska bez „Dziennika Telewizyjnego”

Od 25 lat nie ma już „Dziennika Telewizyjnego” – podstawowego źródła PRL-owskiej propagandy – w roli głównego źródła informacji. Od 18 listopada 1989 roku zastąpiły go „Wiadomości”.

O przeszłości telewizyjnych informacji w Polsce sporo mówi jedno z pierwszych zdań nowej odsłony programu: „Wiadomości w naszym nowym dzienniku będą dobre lub złe, oby tych ostatnich jak najmniej, ale zawsze prawdziwe”. Innym symbolem jest pierwszy temat „Wiadomości” – zbrodnia katyńska dokonana przez ZSRR na polskich obywatelach oraz 47-letnie milczenie w tej kwestii w świecie PRL.

Cofnijmy się o 25 lat i zobaczmy jak wyglądała Polska na przełomie nowej ery mediów.

Pierwsze „Wiadomości” z 18 listopada 1989: (schab jeszcze niedawno kosztował 13 tysięcy, a teraz już tylko 10 tysięcy!)

https://www.youtube.com/watch?v=9UqNCilWS_M

Ostatnie główne wydanie „Dziennika Telewizyjnego” z 17 listopada 1989 (jeszcze wtedy przyszłość bezpieczeństwa Polski widziano za wschodnią granicą, a w Krakowie do dziś jeżdżą tramwaje widoczne w 1989).

Ostatni materiał przed sekcją sportową także niesie za sobą dużą symbolikę – pokazuje sceny zburzenia pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na obecnym Placu Bankowym w Warszawie, dawniej Placu Dzierżyńskiego. Tym nagraniem zakończyła się era „Dziennika Telewizyjnego”.

Udostępnij: