Pocztówka z Iranu

Świat idzie do przodu, a obyczaje się rozluźniają? Nie zawsze. O tym, że w wyzwoleniu można się cofnąć opowiadają zdjęcia z Iranu. Przynajmniej w temacie strojów.

Za czasów Rezy Szacha Pahalwiego do 1979 roku widok irańskiej pani w bikini nie był czymś nadzwyczajnym. Jak plażują współczesne Iranki?

Lata 60. i czas relaksu w Iranie

Pahlawi i jego rządy w Iranie były na Zachodzie stawiane jako wzór postępu państwa w tej części świata. Iran do 1979 roku z zachwytem patrzył na dorobek amerykańskiej cywilizacji oraz rządów świeckich. Jednak nie wszystko było kolorowe. Reżim Szacha to także opresyjna tajna policja SAWAK, korupcja oraz rozpasanie władz. Choć Iranowi wiodło się całkiem nieźle, narastał sprzeciw obywateli.

Dlatego w Iranie wrzało już od 1977 roku, by w ciągu najbliższych dwóch lat wybuchła prawdziwa rewolucja. 16 stycznia 1979 roku Reza Szach Pahlawi musiał uciekać ze swojego kraju. Szybko jego miejsce zajęli islamscy fundamentaliści z Ajatollahem Chomeinim na czele. 1 kwietnia Iran stał się Republiką Islamską i przyjął konstytucję nacechowaną wątkami religijnymi.

Skutek? Iran do dziś jest oficjalnie Islamską Republiką Iranu. W XXI wieku plażowiczki w tym kraju wyglądają tak:

Sprawy nie ma jednak co oceniać tylko z pozorów i strojów. Rewolucja w Iranie była wspierana przez kobiety, choć przyniosła im wiele trudności (np. podział płci przy uprawianiu sportu lub obniżenie wieku, które umożliwia branie za żony nastoletnie dziewczynki). Jednak kobiety w państwie teokratycznym poprawiły się warunki ich edukacji. Argumentami na temat pozycji kobiet w obu irańskich światach można się jeszcze długo przerzucać.

Widoki z plaży to już tylko kwestia gustu…

Oto kilka innych ujęć z Iranu przed rewolucją. Czy poza rysami twarzy przypomina nam współczesne wyobrażenie o tym kraju?

Udostępnij: