Co oznacza znak Euro?

Od 1 stycznia 2015 roku Litwa stała się 19 państwem płacącym w euro. Litwini porzucili swojego lita na rzecz europejskiej waluty.

Symbol waluty Euro (€) powstał stosunkowo niedawno. Powstał w wyniku decyzji administracyjnej. Decydentem była w tym przypadku Komisja Europejska. Znak wyłoniono na drodze konkursu z większej liczby propozycji. Co ten znak ma symbolizować?

Znak Euro

Autorstwo symbolu euro przypisuje się Belgowi Allainowi Billietowi. Sam znak składa się ze stylizowanego „e” – w formie greckiej litery epsilon (ε) oraz dwóch poprzecznych belek przecinających tę literę przez sam środek. Sięgnięcie do greckiego alfabetu nie jest przypadkowe – pokazuje korzenie z których wyrasta cywilizacja europejska czyli starożytną Grecję.

Przede wszystkim jest to pierwsza litera słowa „Europa”, której wspólną walutą jest właśnie euro.

Dwie poziome linie stanowią nawiązanie do dwóch innych najważniejszych walut – dolara oraz jena ( $ i ¥). Przesłanie w tym przypadku jest proste – pokazuje, że euro ma być liczącą się na świecie walutą, tak jak dwie wspomniane. Europejski pieniądz ma ambicje być międzynarodowym przelicznikiem towarów i usług.

Znaleźć można również istotne podobieństwo tego znaku do starej europejskiej waluty przeliczeniowej ECU – ₠ (European Currency Unit). Ta jak widać składa się z dwóch liter – „c” oraz „e”, które oznaczały „European Community”. Ta właśnie waluta zniknęła 1 stycznia 1999 i została zastąpiona przez euro. Podobieństwo nieprzypadkowe.

Granatowo – kraje UE w strefie euro (na styczeń 2015). Błękitny – kraje używające euro spoza UE

Udostępnij: