15 faktów o Oscarach. Jak narodziły się Nagrody Akademii Filmowej?

„Ida” została pierwszym polskim filmem, który zgarnął Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Polscy twórcy znaleźli się w epicentrum szalonego świata kinematografii. Choć teraz ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej to olbrzymie wydarzenie, wszystko zaczęło się wyjątkowo niepozornie.

Jakie były początki Oscarów? Dlaczego tak nazywamy najbardziej prestiżowe wyróżnienie? Kto jest oscarowym rekordzistą? Dlaczego laureat nie może sprzedać swojego Oscara?

Współczesny wygląd miejsca pierwszej ceremonii Oscarów

POCZĄTKI

1. 18 lutego 1929 roku po raz pierwszy w historii ogłoszono zwycięzców nagród Amerykańska Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wtedy nie odbyła się jeszcze żadna ceremonia! Nazwiska nagrodzonych zostały wydrukowane na ostatniej stronie biuletynu Akademii.

2. Pierwsze nagrody dostały filmy stworzone w latach 1927 i 1928. Jedyny raz w historii przyznano wyróżnienie za najlepszy film w dwóch kategoriach: Najlepszy Film – Wyjątkowa i Artystyczna Produkcja (zwycięzca „Sunrise: A Song of Two Humans”) oraz Najlepszy Film – Produkcja (zwycięzca „Wings”).

3. Inauguracyjna gala wręczenia statuetek odbyła się 16 maja 1929 roku – prawie trzy miesiące po ogłoszeniu zwycięzców! Na kolacji w hotelu Roosevelt pojawiło się niecałe 300 osób, które zapłaciło 5 dolarów za bilet wstępu. Na czym polegała ceremonia? Jedzeniu, niekończących się przemowach i pięciominutowej „gali”, gdy Prezes Akademii rozdał 15 statuetek.

4. Druga ceremonia wręczenia Nagród Akademii wyglądała już inaczej. Do wiadomości prasy nazwiska zwycięzców trafiły dopiero wieczorem przed rozdaniem wyróżnień. Media miały czas przygotować materiały, a całość była otoczona aurą tajemnicy.

5. Taki zwyczaj zakończył się w 1939 roku, gdy gazeta „Los Angeles Times” opublikowała nazwiska laureatów w swoim wieczornym wydaniu, ale jeszcze przed ceremonią. Wszystkie karty zostały odkryte, dlatego od następnej edycji zwycięzców poznawano dopiero na samej ceremonii.

OSCAR

6. Od samego początku Nagroda Akademii miała ikoniczny wygląd, który znamy do dziś. To rycerz trzymający miecz i stojący na szpuli z pięcioma okami – każde z nich symbolizuje główne zawody związane ze sztuką filmową – aktorów, reżyserów, producentów, techników oraz scenarzystów. Zmianie uległ tylko wygląd podstawy nagrody. Obecnie wymiary Oscara to 34,3 cm wysokości i 3,8 kg wagi. Ciężka sprawa…

7. Nie wiemy dokładnie kiedy Nagrodę Akademii Filmowej zaczęto nazywać Oscarem. Najbardziej rozpowszechniona teoria głosi, że taki przydomek w latach 30. nadała statuetce jedna z sekretarek Akademii. Nagroda po prostu z wyglądu przypominała jej wujka Oscara. Akademia nigdy nie potwierdziła źródła pseudonimu najbardziej prestiżowego wyróżnienia filmowego.

8. Obecnie Oscar jest wykonany ze stopu cyny, antymonu i miedzi oraz pokryty warstwą złota. W czasie II wojny światowej trzeba było oszczędzać na metalach, dlatego nagrody z tamtego okresu były wykonywane z pomalowanego… gipsu!

TELEWIZJA

9. W 1953 roku po raz pierwszy w historii ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej została pokazana w telewizji.

10. Najdłuższa transmisja z Oscarów odbyła się w 2002 roku i trwała blisko 4,5 godziny! Cena za 30 sekund reklam w trakcie Oscarów 2014 wynosiła średnio 1,76 miliona dolarów.

Specjalny Oscar dla Walta Disneya za „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”

REKORDY

11. Najwięcej Oscarów w historii zgarnął Walt Disney. Był nominowany aż 64 razy i zebrał 26 Nagród Akademii Filmowej.

12. Tylko trzy razy w historii jeden film wygrał w pięciu najważniejszych kategoriach – najlepszy film, aktor, aktorka, reżyser i scenarzysta. Taki zaszczyt przypadł filmom „Ich noce”, „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Milczenie owiec”.

13. Najwięcej Oscarów (11) dla jednego filmu dostały „Ben Hur”, „Titanic” i „Władca Pierścieni: Powrót Króla”.

CIEKAWOSTKI

14. Trzy razy w historii opóźniono ceremonię wręczenia Oscarów. W 1938 roku powodem była powódź w Kalifornii, w 1968 roku zabójstwo Martina Luthera Kinga, a w 1981 roku zamach na prezydenta USA Ronalda Reagana.

15. Zdobywcy Oscara nie mogą go sprzedać, gdy tylko im się tego zachce. Od 1950 roku muszą podpisać umowę, że ani oni, ani ich spadkobiercy nie przehandlują statuetki, jeśli wcześniej nie zaoferują Akademii odkupienia jej za symbolicznego dolara.

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Bibliografia:

  • http://www.britannica.com/EBchecked/topic/2632/Academy-Award
  • http://www.history.com/this-day-in-history/first-academy-awards-announced
  • http://www.history.com/this-day-in-history/first-academy-awards
  • http://www.history.com/news/ask-history/why-are-the-academy-awards-nicknamed-the-oscars
  • http://news.bbc.co.uk/cbbcnews/hi/find_out/guides/showbiz/the_oscars/newsid_1881000/1881956.stm
  • http://www.forbes.com/sites/bradadgate/2015/02/19/fun-facts-about-the-oscars/
Udostępnij: