4 wyjątkowo groźne węże. Spotkanie bardziej ryzykowne niż rosyjska ruletka

Węże są nieprzewidywalne, a popkultura skutecznie skojarzyła je z poczuciem zagrożenia (choć znajdują się miłośnicy tych gadów). Choć ich ukąszenia zbierają dużo mniejsze żniwo na świecie niż np. podróże samochodem, w większości przypadków raczej pojedziemy na wycieczkę autostradą niż spotkamy się z beznogim zwierzakiem. 

Oto czterej przedstawiciele gatunku, z którymi bezpośredni kontakt wydaje się najmniej atrakcyjny… Choć wszystkie żyją poza Europą, z pewnością znajdziemy zoo, gdzie popatrzą nam prosto w oczy.

1. Najbardziej śmiertelny jad

Zdjęcie: XLerate

Tajpan (Oxyuranus microlepidotus) jest znany jako zajadły wąż. Nic dziwnego, bo z jego paszczy wypływa naprawdę zabójcza mieszanka. W jadzie znajdziemy toksyny, które prowadzą do paraliżu i zniszczenia mięśni, zatrzymanie pracy układu oddechowego, krwawienia w komórkach i tkankach. Efektów, których raczej nie spodziewamy u kochanego zwierzątka domowego. Tajpany żyją wyłącznie na obszarze Australii, Oceanii i południowym paśmie wysp azjatyckich.

2. Największy jadowity wąż

Zdjęcie: Hari Prasad

Kobra królewska (Ophiophagus hannah) dzierży to zaszczytne miano. Jej długość sięga nawet do ponad 5,5 metra! Kąsa jadem z toksyn, które potrafią w kilka godzin zabić wielkiego słonia. Gdy dobierze się do człowieka, szanse na przeżycie ofiary wynoszą 40-50 procent. To jak rosyjska ruletka z 3 nabojami na 6 w bębenku… Z tym gigantem z największym prawdopodobieństwem spotkamy się oko w oko w Indiach i południowo-wschodnich częściach Azji.

3. Największy pogromca ludzi

Zdjęcie: Shantanu Kuveskar/Wikimedia

Efa piaskowa (Echis carinatus) jest, zdaniem znawców tematu, odpowiedzialna za największą liczbę zgonów ludzi spowodowanych ukąszeniami węża. Co więcej, szacuje się, że zabiła więcej osób niż wszystkie inne gatunki węży… razem wzięte. Choć jej jad nie jest tak potężny jak w opisywanych wcześniej przypadkach (90% szans na przeżycie nawet w przypadku braku natychmiastowej pomocy lekarskiej), to nadrabia swoją aktywnością. Kąsa często i nie potrzebuje dużej zachęty. Można znaleźć ją w czasie podróży na Bliski Wschód lub do Azji Centralnej oraz w okolicach Półwyspu Indyjskiego. Wakacje w Indiach jeszcze nigdy nie wydawały się tak kuszące!

4. Postrach Afryki

Zdjęcie: CornelisA

Dysfolid (Dispholidus typus) namierza swoje ofiary w wyjątkowo przebiegły sposób. Leżąc na drzewie, opuszcza górną część ciała i udaje gałąź. Gdy dopadnie nieświadomego biedaka, gryzie go kilkukrotnie zanim zaatakowanego nie położy wydzielony jad. Żyje w rejonie Afryki Subsaharyjskiej.

Źródło: http://www.britannica.com/list/10/9-of-the-worlds-deadliest-snakes

Udostępnij: