Adolf Hitler spokorniał w więzieniu?

Czytając dzisiejsze artykuły , szczególnie te przewidujące tok przyszłych zdarzeń, często nie zdajemy sobie sprawy jak tragikomicznie niektóre newsy będą wyglądać po latach.

Weźmy czytelnika „New York Timesa” z 1924 roku, który natknął się na małą rubrykę poświęconą wypuszczeniu z więzienia pewnego Austriaka/Niemca mało znanego w Stanach Zjednoczonych. Jaką przyszłość Adolfa Hitlera przewidywał nowojorski dziennik na 15 lat przed wybuchem II wojny światowej? Bardzo mijającą się z późniejszym biegiem historii.

jImK0DH

HITLER POSKROMIONY PRZEZ WIĘZIENIE

Wypuszczony na zwolnieniu warunkowym. Ma wrócić do Austrii

BERLIN, 20 grudnia. Adolph Hitler, niegdyś pół-bóg ekstremistów, został dziś wypuszczony na zwolnienie warunkowe z więzienia w Twierdzy Landsberg w Bawarii.  Natychmiast pojechał samochodem do Monachium. Wyglądał na dużo bardziej zasmuconego i mądrzejszego człowieka od tego z poprzedniej wiosny, gdy wraz z (Erichem) Ludendorffem  i innymi radykałami pojawili się w monachijskim sądzie oskarżeni o konspirację w celu obalenia rządu.

Jego zachowanie w trakcie osadzenia przekonało władze, że – podobnie jak jego organizacja polityczna znana jako „Volkischer” – nie budzi już powodów do strachu. Zakłada się, że zajmie się swoim prywatnym życiem i wróci do Austrii, kraju swojego urodzenia.

Tekst z „Timesa” ukazał się zaraz po wyjściu Hitlera z więzienia. Wspominany jest pucz monachijski z 8-9 listopada 1923 roku, który miał być sposobem Hitlera i spółki na przejęcie władzy w Bawarii, a później w całych Niemczech. Rok wcześniej coś podobnego udało się Benito Mussoliniemu podczas „Marszu na Rzym”.

Ludzie Hitlera wdarli się na spotkanie w monachijskiej piwiarni. Ogłosili zmiany i stworzenie nowych władz. Daremnie. Hitlerowi nie udało się na długo przekonać do rewolty możnych Bawarii, nie miał za sobą ani policji, ani wojska. Pucz zakończył się klęską, a parę dni po jego zakończeniu Hitler został aresztowany i oskarżony o zdradę stanu.

Został skazany na pięć lat więzienia, ale wyszedł już po dziewięciu miesiącach. Odmieniony, wedle informacji z „Timesa”. W trakcie zamknięcia powstał pierwszy tom słynnej książki „Mein Kampf”, będącej politycznym credo Hitlera.

Miał spokornieć i wrócić do Austrii… Zamiast tego, doświadczenia z puczu monachijskiego sprawiły, że Hitler zrozumiał konieczność zdobycia władzy w legalny sposób – nie wymuszony siłą. Poza tym stał się dużo bardziej rozpoznawalny w Niemczech.

Zaczęła się droga do roku 1933 roku – objęcia urzędu kanclerza Niemiec, wygranych wyborów, zamiany Niemiec w państwo totalitarne… Resztę – niestety – już dobrze znamy.

Udostępnij: