Niecodzienna szansa na zobaczenie dnia w stolicy Korei Północnej – Pjongjangu (wideo)

Zdecydowana większość z nas nigdy tam nie trafi, choć pewnie wielu chciałoby zobaczyć jak to wygląda. To miasto może zwiedzać wyjątkowo mało turystów. Nic dziwnego, bo mówimy o stolicy Korei Północnej – Pjongjangu.

Zamknięty skansen komunizmu nie przestaje fascynować. Film nakręcony przez Roba Withworta i JT Singha przedstawia dzień z kalendarza mieszkańca stolicy Korei Północnej. Oczywiście twórcy nie mieli pełnego dostępu do wszystkich ciekawych miejsc, ale zaoferowali nam skrawki tego, jak wygląda codzienność przeciętnego mieszkańca Pjongjangu (nie będzie więc jedzenia trawy…).

Widzimy zwykłych ludzi, tych noszących tradycyjne stroje oraz – obowiązkowo – wszędobylskie służby mundurowe.

Zagłębiamy się w świat komunikacji miejskiej jadąc trolejbusem i metrem (w wagonie obowiązkowe zdjęcia wodzów!), ale też oglądamy największe zabytki Pjongjangu – majestatyczną Wieżę Idei Dżucze (samodzielności Korei Północnej), Pałac Kŭmsusan (mauzoleum Kim Ir Sena oraz jego syna i następcy Kim Dzong Ila), Łuk Triumfalny (ewidentnie wzorowany na Paryskim, ale oczywiście wyższym od francuskiego), czy Ryugyong Hotel (330 metrów! wysokości, choć… nieukończony).

Ile w tym prawdy, musimy ocenić według własnej skali.

Udostępnij: