13 to nie jedyna pechowa liczba. Jakich numerów boi się reszta świata?

W tym artykule rozprawiliśmy się z przyczynami, dlaczego wiele krajów zachodniej kultury uważa „13” za pechową liczbę.

Jak sprawa wygląda w innych kręgach? Które cyfry i liczby złośliwie czyhają na ludzkie potknięcia?

„Przesądna” winda w Szanghaju. Gdzie się podziały piętra nr 0, 4, 13 i 14? Zdjęcie: Chrisobyrne

4 – Cztery to w kulturze Chin, Korei, Japonii, Wietnamu, Malezji i Singapuru najbardziej pechowa z liczb. Wymowa 4, czyli „shi” jest homofonem (wyrazem identycznie brzmiącym) dla słowa „śmierć”. Dlatego na Dalekim Wschodzie równie łatwo o pominięcie czwartego piętra w hotelu, co na Zachodzie piętra nr 13. Kulturową lekcję odrobili np. producenci telefonów Nokia, którzy z premedytacją unikają cyfry 4 w numeracji zdecydowanej większości swoich modeli.

9 – w Japonii „dziewiątka”, czyli „kyu” przynosi pecha z podobnych powodów jak „czwórka”. Wymowa 9 jest bardzo bliska wyrazowi „cierpienie” lub „tortury”. Promocyjna cena 9,99 zł lub euro – tak popularna w europejskich sklepach – jest zatem niesamowitym odstraszaczem dla japońskich turystów.

17 – ten przesąd jest tak włoski jak pizza. Skąd się bierze? Liczba 17 zapisana w systemie rzymskim to XVII. Anagramem (Dan Brown uwielbia anagramy!) tego wyrażenia jest VIXI co po łacinie tłumaczymy jako „Żyłem”. Jak żyłem w czasie przeszłym, to znaczy, że już zszedłem z ziemskiego padołu i jestem martwy. Będąc we Włoszech zauważycie, że część hoteli nie ma pokoju nr 17. Włoscy piłkarze bardzo niechętnie grają z numerem 17. Nawet siedemnasty zakręt na torze bobslejowym wykorzystywanym w czasie Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku w Turynie był oznaczony jako „Senza Nome”, czyli „Bez nazwy”. Lepiej nie kusić losu.

39 – numer pechowy w Afganistanie, gdyż jego tę liczbę można tłumaczyć dosłownie „zdechła krowa”. W slangu Afgańczyków mianem „39” oznacza się… alfonsa. Wyzywanie kogoś od alfonsów to w tamtejszej kulturze niesamowita skaza na honorze. Dlatego nikt nie chce mieć nic wspólnego z przeklętą liczbą. Ludzie posuwają się nawet do tego, aby ukrywać 39 na samochodowych rejestracjach. Najprostszy sposób? Przerobienie „trójki” na „ósemkę”, co daje bezpieczne 89.

49 lub 94 – japońska wielka kumulacja. Połączenie pechowej „czwórki” i śmierci z „dziewiątką” i cierpieniem. Zgon po katuszach? Oferta nie do odrzucenia!

666 – w chrześcijańskiej kulturze ta liczba kojarzy się z diabłem, który w Biblii nazywany jest „Bestią”. W Apokalipsie św. Jana czytamy w rozdziale 13:

Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy:
liczba to bowiem człowieka.
A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć

Jednak Chińczycy mają zupełnie inne zrozumienie dla 666. Ichniejszą wymowę tych znaków można przetłumaczyć na „pójdzie jak z płatka”. 666 na Wschodzie to więc symbol powodzenia.

7456 – w języku mandaryńskim wymowa 7456 (qī sì wǔ liù) jest bardzo podobna do „złoszczę się”. A złość piękności szkodzi.

Bibliografia:

  • http://news.nationalgeographic.com/news/2013/09/130913-friday-luck-lucky-superstition-13/
  • http://www.todayifoundout.com/index.php/2011/01/why-the-number-four-is-considered-unlucky-in-some-east-asian-cultures/
  • http://www.npr.org/2011/05/21/136496527/forget-unlucky-13-in-afghanistan-beware-39
  • http://www.independent.co.uk/sport/football/european/bad-omen-for-italy-as-their-unlucky-number-comes-up-400380.html
  • https://hbr.org/2013/07/the-bad-luck-numbers-that-scar/
  • http://www.smartling.com/wp-content/uploads/pdf/Smartling_Infographic_IveGotYourNumber.pdf
  • http://dailyinfographic.com/wp-content/uploads/2012/08/Lucky-and-Unlucky-Numbers.png

 

Udostępnij: