Tajemniczy szef nazistowskiej propagandy. Oblicza Josepha Goebbelsa (KONKURS)

Ten chłopak miał zdeformowaną nogę i dziwacznie dużą głowę. Często chorował. Ułomności fizyczne Josepha Goebbelsa odegrały niebagatelną rolę w jego pragnieniu do zrekompensowania sobie życia pełnego upokorzeń.

Brakowało mu charyzmy przywódcy, był złośliwy, choć wyróżniał się przy tym inteligencją i talentem oratorskim. Jego rodzice – gorliwi katolicy – widzieli jego przyszłość w roli… księdza. On wolał jednak pójść w stronę twórczości literackiej. Zdobył nawet tytuł doktora nauk. Jego zapędy zahamowały odmowy wydawnictw i gazet. Kolejny niespełniony artysta, który zabrał się za politykę w Niemczech po I wojnie światowej…

Pełny obraz działań tego człowieka pełnego paradoksów i ironii możecie poznać dzięki książce „Goebbels. Apostoł diabła”. Polimaty mają dla Was pięć tomiszczy do rozdania w nietypowym konkursie.

Jego pompatyczny styl wypowiedzi bardzo dobrze pasował do populistycznej i mocno nacechowanej emocjami retoryki partii nazistowskiej. Adolf Hitler doceniał jego talenty w odczytywaniu nastrojów społecznych i pomysłach na wpływanie na ludzi.

Gdy naziści przejęli rządy w Niemczech, został szefem niesławnego Ministerstwa Propagandy i Oświecenia Publicznego. To właśnie on głównie odpowiadał za nastawienie społeczeństwa przeciwko ludności żydowskiej. Na jego celownik trafili także Cyganie, homoseksualiści, chorzy psychicznie, bolszewicy, rządzący Niemcami po I wojnie światowej i wielu, wielu innuch. Przekonywał, że naród jest uciskany, dyskryminowany i rozdarty. Cel – zjednoczenie wszystkich Niemców oraz danie im przestrzeni życiowej wolnej od „brudnych” elementów. Głównie przez ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej…

Propaganda Goebbelsa sięgała różnych chwytów. Żydów oskarżała o polowania na chrześcijańską krew. Bolszewików oskarżała o najazd Europy i zniszczenie dorobku cywilizacji Zachodu. O tworzenie pseudonaukowych teorii posądzała nawet… Alberta Einsteina.

Pod koniec II wojny światowej, gdy już padł mit niezwyciężonej armii niemieckiej promowany przez ministerstwo Goebbelsa, Adolf Hitler wyznaczył go na swojego następcę. Goebbels kanclerzem Niemiec był cały jeden dzień – od śmierci Fuhrera do własnego samobójstwa 1 maja 1945 roku. Zanim z żoną Magdą odebrali sobie życie, otruli szóstkę swoich dzieci.

Żadna inna postać nazistowskiej ery w historii Niemiec nie była tak wewnętrznie sprzeczna. Bystry i zakompleksiony. Wychowany w „dobrym” domu, później szerzący ideologię nienawiści do tak wielu ludzi. Książka „Goebbels. Apostoł diabła” odkrywa przed nami kulisy życia tego przedziwnego człowieka oraz pokazuje aparat funkcjonowania III Rzeszy. Autor Peter Longerich zbadał m.in. zapiski z pamiętników Goebbelsa, dzięki czemu możemy zrozumieć jak na niemieckich ziemiach narodził się pomysł ludobójstwa dokonanego na Żydach. Książkę można kupić pod tym adresem.

KONKURS

Pięć książek o Goebbelsie możecie wygrać w konkursie Polimatów. Zadanie jest kontrowersyjne, ale wpisuje się w życiorys oraz sposób myślenia opisywanego człowieka. Nie chodzi nam o budowanie niechęci wobec jakiejś postawy lub grupy, a raczej o odwzorowanie piekielnego mechanizmu zatruwania opinii publicznej – działania propagandy.

Zaproponujcie więc krótki tekst (maksymalnie 3000 znaków ze spacjami) propagandowy na dowolnie wybrany temat z zakresu historii do 1989 roku (nie interesuje nas współczesna polityka…). Chodzi o wymyślony materiał zbudowany na bazie mylnie rozumianych faktów, wyssanych z palca argumentów, półprawd, mitów, wyolbrzymionych symboli, stereotypów lub zwykłego steku kłamstw. Wyobraźcie sobie, że chcecie wpłynąć na myśli innych, aby robili wszystko to czego chcecie. Nie zważając na koszty.

Termin nadsyłania tekstów: 25 lutego (środa) do godziny 23.59. Swoje propozycje ślijcie na adres redakcja@polimaty.pl, andrzej.kotarski@polimaty.pl lub wpisujcie w komentarze pod tym wpisem. Na tej podstawie ogłosimy pięciu zwycięzców, do których trafi książka o Josephie Goebbelsie.

Udostępnij: