5 wynalazków genialnych w swojej praktyczności

Najlepiej, gdy dobry design przedmiotu idzie jednocześnie z jego praktycznym wykorzystaniem.

Oto pięć przykładów przemyślnych rozwiązań, które zostały zaplanowane tak, aby jego użytkownikom żyło się łatwiej. Zaczynamy, jakby inaczej, od kanistra :)

1. Kanister

Dawny (po lewej) i nowy (po prawej) sposób na przenoszenie paliwa

Niemiecki wynalazek powstał w taki sposób, aby można go sprawnie przenosić niezależnie od okoliczności. Na górze kanistra znajduje się pusta przestrzeń, której obecność sprawia, że kanister unosi się na powierzchni wody. W ten sposób można go spokojnie transportować przez rzeki. Dodatkowo rączka jest skonstruowana tak, że przedmiot może wygodnie przenosić jedna lub dwie osoby. Pojedynczo łapiemy za środkowy uchwyt, w parze za dwa skrajne.

Angielska nazwa kanistra („jerrycan”) bierze się od słowa Jerry, które jest odpowiednikiem naszego szkopa lub szwaba. W ten sposób mówiono na Niemców w czasie II wojny światowej.

2. Włazy kanałowe

Nie da rady, nie próbuj

W zdecydowanej większości przypadków właz kanałowy, który zobaczymy na ulicach będzie miał okrągły kształt. Dzieje się tak, aby zapobiec wpadaniu zasłony do kanału. Każdy inny kształt niż okrągły pozwala bowiem na wrzucenie go w miejsce, które ma przecież osłaniać (np. prostokąt po przekątnej kanału).

3. Obniżona rama w rowerze

Dzięki za pomoc!

Niektóre rowery mają obniżoną ramę. Nie bez powodu nazywamy je damskimi, ponieważ wykorzystywały je głównie panie. Dlaczego? W ten sposób mogły jeździć w sukniach bez obawy o zniszczenie odzieży lub odsłonięcie bielizny.

4. Klamki z mosiądzu

Łapiemy bez obrzydzenia

Wiele klamek w drzwiach, szczególnie w miejscach publicznych, jest wykonanych z mosiądzu. Nie chodzi tylko o wygląd, ale także bardzo praktyczne rozwiązanie. Stop miedzi oraz cynku posiada właściwości przeciwbakteryjne i zabija zdecydowaną większość zarazków w ciągu kilku godzin.

5. Dziury w głowach ludzików Lego

Wdech, wydech

To, że dół głowy ludzików z Lego ma w sobie otwór jest oczywiste – w ten sposób można zamontować go do reszty ciała. Ale dlaczego dziura jest także na górze i przechodzi na wylot? Jest to spowodowane bezpieczeństwem bawiących się dzieci. Gdyby szkrab połknął fragment zabawki i ta utkwiłaby mu gdzieś w gardle, nadal mógłby oddychać przez tę życiodajną dziurę.

Źródło: http://www.cracked.com/photoplasty_1378_15-design-features-hidden-stuff-you-use-every-day_p3/

Udostępnij: