9 kosmicznych fotografii – w tym selfie Buzza Aldrina

Marzenie o byciu astronautą przechodzi przez głowę wielu dzieci na całym świecie. Opowieści o Neilu Armstrongu, Juriju Gagarinie lub Mirosławie Hermaszewskim tylko rozpalały te pragnienia. Coś niezwykłego jest w chęci spojrzenia na Ziemię z perspektywy dostępnej tak niewielu ludziom.

Większości z nas muszą wystarczyć tylko filmy i fotografie. Wielką gratką dla miłośników podboju kosmicznego była lutowa aukcja organizowana przez londyński Bloombsbury Auctions, w której wystawiano blisko 700 fotografii z cyklu „From the Earth to the Moon: Vintage NASA Photographs” (Z Ziemi na Księżyc: Zabytkowe Zdjęcia NASA).

W części z nich, autorami byli sami bohaterowie akcji jak Buzz Aldrin, który w przestrzeni kosmicznej… zrobił sobie selfie. Jakie inne legendarne obrazki poszły pod młotek?

1. Apollo 11 rusza w legendarną misję w 1969 roku. Ten start zapoczątkuje udane lądowanie na Księżycu i spacer Neila Armstronga i Buzza Aldrina.

2. Widok na Ziemię z modułu Apollo 11. „Houston, Apollo 11… Mam świat w swoim oknie” powiedział Michael Collins.

3. Armstrong już na powierzchni Księżyca fotografuje Aldrina.

4. Nie ma zbyt wielu wizerunków samego Armstronga ze spaceru podczas misji Apollo 11, dlatego to zdjęcie pierwszego człowieka na Księżycu to spora gratka.

5. Prekursor. Ed White uwieczniony jako pierwszy Amerykanin na kosmicznym spacerze w 1965 roku.

6. 1966 rok i start misji Gemini X pokazany na jednym zdjęciu w przedziale czasowym.

7. Aldrin i jego kosmiczne selfie z 1966 roku.

8. Alan Shepard (pierwszy amerykański astronauta) podczas misji Apollo 14 z nieodłączną flagą USA. Podczas tego lotu z 1971 roku Shepard będzie grał w golfa na Księżycu.

9. Takie kosmiczne cuda – moduły księżycowe – pozwoliły astronautom chodzić po Księżycu.

Wszystkie zdjęcia są własnością Bloomsbury Auctions: http://www.dreweatts.com/cms/pages/lots/36162

Udostępnij: