Co ma wspólnego język dla niewidomych i Napoleon?

Alfabet, którym posługują się niewidomi nieodłącznie kojarzy się nam z Louisem Braillem i jego sposobem na zapis i odczytywanie. Okazuje się, że przy tej okazji sporo powinniśmy zawdzięczać także… Napoleonowi Bonaparte! 

Francuski strateg stwierdził, że jego armii przydałby się system, w którym żołnierze mogliby się porozumiewać w nocy bez żadnego dźwięku i użycia światła. Wszystko w kompletnej tajemnicy przed wrogiem. Dlatego zlecił wymyślenie sposobu na „nocne pisanie” (franc. „Ecriture Nocturne”) Charlesowi Barbierowi, kapitanowi artylerii we francuskim wojsku.

Barbier postawił na rozwiązanie, które wykorzystywało 12 kropek, których układ odpowiadał poszczególnym dźwiękom. Jego patent okazał się jednak zbyt skomplikowany i za trudny do nauki. Wojskowi go odrzucili, ale okazał się fundamentem do stworzenia alfabetu dla niewidomych. W jaki sposób zainspirował Louisa Braille’a?

W 1821 roku Barbier został zaproszony do Narodowego Instytutu Dla Niewidomej Młodzieży w Paryżu. Jego wykładu słuchał młodziutki Louis Braille, który marzył o czytaniu książek, ale od trzeciego roku życia był kompletnie niewidomy. W wieku 15 lat (!) opracował swój system, który wykorzystywany do dziś znamy jako alfabet Braille’a. Co sprawiło, że jego wynalazek się sprawdził?

Braille zauważył, że pomysł „nocnego pisania” polegał na odtworzeniu dźwięków, wymowy języka francuskiego. W ten sposób uniemożliwiał poprawną pisownię słów oraz ich proste i logiczne odczytywanie. Podobnie jak zamysł Barbiera, alfabet Braille’a także wykorzystywał układ kropek, które można wyczuć pod palcem. Ale odpowiadają literom lub wyrazom, a nie ich brzmieniu. W obowiązującej obecnie wersji składają się z maksymalnie sześciu w jednej komórce i dają 64 możliwe kombinacje zapisu.

Oto jak wygląda nazwa „Polimaty” pisana alfabetem Braille’a (pamiętajmy, że to alfabet, a nie język – w ten sposób może być on międzynarodowym sposobem porozumiewania się dla niewidomych i być „tłumaczony” na angielski, polski, itd.)

Zrzut ekranu 2015-03-20 o 11.11.30

Tutaj można zobaczyć pełny alfabet Braille’a.

Bibliografia:

  • http://www.afb.org/info/living-with-vision-loss/braille/what-is-braille/123
  • http://www.afb.org/LouisBrailleMuseum/braillegallery.asp?GalleryID=47
  • http://gizmodo.com/how-braille-was-invented-1471756840
Udostępnij: