Masz 96% szans na przeżycie wypadku samolotowego. Nie zmarnuj ich!

Wiemy, że lot samolotem jest dużo bezpieczniejszy niż jazda samochodem. Mimo wszystko część ludzi panicznie boi się oddania swoich losów w ręce pilota. „Może wypadków lotniczych jest mniej, ale jak się zdarzy, to już po mnie”. Okazuje się, że nic bardziej mylnego!

Badania wskazują, że w wypadkach samolotowych ginie tylko… 4 procent osób! Statystycznie mamy więc 96% prawdopodobieństwo wyjścia z awaryjnej sytuacji w jednym kawałku!

Legendarne lądowanie na rzece Hudson w Nowym Jorku

Rzeczone badanie oparto na analizie 568 wypadków lotniczych w Stanach Zjednoczonych od 1983 do 2000 roku. Z 53 487 pasażerów na pokładzie przeżyło aż 51 207 osób.

Wsiadając do samolotu nie jesteśmy kompletnie bez kontroli. Możemy znacząco przyczynić się do zwiększenia naszych szans i dołączenia do szczęśliwych 96%.

– Przetrwanie wypadku lotniczego to nie kwestia przypadku. Można pomóc sobie jak najszybciej opuszczając samolot – przekonuje profesor Ed Galea z Uniwersytetu w Greenwich, który przeanalizował ponad dwa tysiące raportów po wypadkach samolotowych. Eksperci wskazują, że najważniejsze jest pierwsze 90 sekund po wypadku, dlatego trzeba się streszczać.

Odkrył między innymi, że jednym z głównych problemów w krytycznej sytuacji jest… odpięcie się z pasów. Ludzie szukają w nich przycisku zwalniającego, niczym w samochodzie, choć pas lotniczy odpina się przez pociągnięcie zatrzasku.

Jak zwiększyć swoje szanse w przypadku katastrofy lotniczej?
1. Usiądź w odpowiednim miejscu. Najwięcej szans mają ludzie przy alejce, najmniejsze ci przy oknach (dokładnie odwrotnie do wrażeń z widoków zza okna). Dobrze też wybrać miejsce maksymalnie pięć rzędów od wyjścia z samolotu.
2. Policz liczbę rzędów, które dzielą cię od wyjścia. Wtedy będziesz wiedział gdzie iść, nawet gdy w rozbitym samolocie będzie zbyt ciemno.
3. Załóż buty na start i lądowanie. Będziesz bardziej mobilny, a współpasażerowie podziękują za nie popsucie doznań zapachowych.
4. Nie szukaj bagażu. Twoja walizka jest mniej warta niż twoje życie lub życie współpasażera.
5. Poruszaj się w niskiej pozycji, szczególnie w przypadku, gdy w samolocie pojawi się dym.

Dokładne statystyki, rodzaj i opis wydarzeń zaliczanych do wypadków można znaleźć tutaj.

Bibliografia:

  • Milla Harrison, How to survive a plane crash, http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/5402342.stm
  • How to survive a plane crash: Tips from Greenwich professor, http://www2.gre.ac.uk/about/news/articles/2011/a2093-how-to-survive-an-air-crash
Udostępnij: