Miasto spod skały-giganta

3016 osób żyje w białych domkach na południu Hiszpanii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że za dachy, parasole i główną dekorację służy im… gigantyczna skała. Zapraszam do niezwykłego Setenil de las Bodegas.

Większość okolicznych miasteczek funkcjonuje na skarpach. Nuda. Setenil powstał na miejscu jaskiń znajdujących wewnątrz wielkich klifów. Dzięki tak widowiskowej budowie, domy w hiszpańskim miasteczku żyją w pełnej zgodzie z naturą. Obrazy z tej części Andaluzji raczej przypominają hollywoodzką wizję apokalipsy i burzy głazów.

Co ciekawe, niemal perfekcyjne antypody Setenil de las Bodegas (antypody – obszary położone po przeciwnych stronach kuli ziemskiej) to największe miasto Nowej Zelandii – Auckland! Czyli hipotetycznie kopiąc dziurę pod skałą w Andaluzji przez jądro Ziemi i na drugą stronę, trafilibyśmy w sam raz na zakupy w Auckland :)

Nazwa Setenil podobno wywodzi się od łacińskiego wyrażenia „septem nihil”, co oznacza „siedem razy nie”. Wiąże się z tym opowiadanie o Maurach, którzy opierali się najazdowi chrześcijan na tę osadę. Mieli poddać się po siódmym oblężeniu.

Drugi człon nazwy jest zdecydowanie łatwiejszy do wyjaśnienia – wywodzi się od bodeg, czyli sieci winiarni, które kiedyś zapewniały sławę temu miastu. Kiedyś, ponieważ w latach 60. XIX wieku plaga mszycy (Filoksera winiec) zniszczyła większość szczepów winnych w Europie. Tutejszych nie udało się już ożywić. Za to ciągle hoduje się tu oliwki i migdały, które można znaleźć m.in. na niektórych dachach domów.

Ludzie żyją tu na pewno od XII wieku, choć wiele dowodów wskazuje, że te tereny były zamieszkiwane i okupowane nawet w I wieku naszej ery za czasów rzymskich najazdów.

Bibliografia:

  • http://www.andalucia.com/province/cadiz/setenil/home.htm
  • http://www.setenil.com/?lang=2#/Turismo de Setenil/9
  • http://imgur.com/gallery/MefkY
Udostępnij: