Najbezpieczniejsze drogi w Polsce

Nikogo nie powinno zdziwić, że korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad to najbezpieczniejszy sposób poruszania się samochodem.

Czy znacie jednak skalę? Ze wszystkich wypadków drogowych notowanych w Polsce niecały jeden (!) procent ma miejsce na autostradach. Nie dziwi nic, że zdecydowanie najgorzej wypadają jedno jezdniowe, dwukierunkowe drogi – te najbardziej powszechne.

dane policji

Raport roczny Komendy Głównej Policji na rok 2013 (najnowszy tak pełny raport)

Wychodzi na to, że mamy blisko dwukrotnie większe prawdopodobieństwo zginąć pracując na budowie niż jeżdżąc autostradą (wg GUS w 2012 roku w wypadkach na budowach zginęło 82, a w 2013 71 osób).

Niestety nie dysponujemy badaniami, które pokazują ile procent pojazdów używa konkretnego typu drogi w ciągu roku. To pozwoliłoby porównać liczbę użytkowników do wskaźnika wypadków.

Ale i bez tego w oczy rzuca się olbrzymia różnica we wszystkich najważniejszych statystykach – liczbie wypadków, rannych i zabitych oraz udziału procentowego we wszystkich wypadkach. Wniosek jest prosty – chcesz mieć sprawną i bezpieczną podróż, to gdy tylko możesz ruszaj po autostradzie lub ekspresówce.

Autostrady i drogi ekspresowe są oczywiście priorytetem, ponieważ poza bezpieczeństwem drogowym spełniają inne funkcje, głównie gospodarcze, ważne dla państwa. One przenoszą dużą część ruchu z miast i dróg lokalnych na obwodnice i drogi szybkiego ruchu. Tam jest separacja ruchu kołowego i ruchu pieszego oraz separacja kierunków jazdy, więc takie drogi z założenia są najbardziej bezpieczne

ekspert rynku transportowego Adrian Furgalski

Źródło: http://statystyka.policja.pl/download/20/137223/WYPADKIDROGOWE2013.pdf

Udostępnij: