Jak odchudzić ryż i uratować Azję?

Ryż żywi Azję. Niemal każdy tamtejszy posiłek składa się z „białej magii” (bez skojarzeń, fani kokainy:). Szacuje się, że 90 procent światowej konsumpcji tego dobra odbywa się właśnie w Azji. Ryż zawrotną karierę robi też w reszcie świata.

Ryż zrobił furorę, bo jest tani, prosty w przygotowaniu i pasuje niemal do każdego dania. Niestety, nie jest też zbyt dietetyczny. W kubeczku gotowanego ryżu znajdziemy około 200 kilokalorii. Zawarta w nim skrobia zmienia się w cukry. To prowadzi do zwiększonego ryzyka otyłości i cukrzycy. Widać to szczególnie po biedniejszych krajach Azji, w których niezbyt wartościowa dieta prowadzi do dużej fali otyłości.

Naukowcy ze Sri Lanki wpadli jednak na sposób, który pozwala obniżyć kaloryczność ryżu nawet o połowę. Nie trzeba go faszerować chemikaliami ani poddawać skomplikowanym procedurom. Wystarczy nieco zmienić sposób jego gotowania. W jaki sposób?

– Zrobiliśmy to tak, że ugotowaliśmy ryż w zwyczajny sposób, ale do wrzącej wody, jeszcze przed wrzuceniem surowych ziaren, dodaliśmy nieco mleka kokosowego. Około trzy procent wagi ryżu, który mamy zamiar przygotować. Później, gdy jest gotowy, pozwalamy mu ostygnąć w lodówce przez 12 godzin – opisał proces Sudhair James, jeden z twórców eksperymentu.

Odrobina mleka kokosowego i wcześniejsze przygotowanie przełomem w świecie dietetyki? Jak to możliwe? Te zabiegi sprawiają, że skrobia zawarta w ryżu staje się dużo trudniejsza do przetrawienia i nie zmienia się w cukry.

To badanie potwierdza wcześniejsze doniesienia, że można zmienić rodzaj skrobi w produkcie. Wystarczy drobna korekta w sposobie przygotowania.

Więc do dzieła, wszyscy liczący kalorie! W Polsce mleko kokosowe jest nieco droższe, ale w Azji, gdzie stanowi powszechny i tani produkt, takie badanie może zupełnie zrewolucjonizować myślenie o dietetyczności obiadu lub kolacji. Smacznego.

Pole ryżowe na Bali

Źródło: Roberto A. Ferdman, Scientists have discovered a simple way to cook rice that dramatically cuts the calories, http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2015/03/25/scientists-have-figured-out-a-simple-way-to-cook-rice-that-dramatically-cuts-the-calories/

Udostępnij:
Anonim pisze:

Jezu co to za bzdury otyłość w Azji ??? Hahahahaha i niby ryż jest jej sprawcą ,śmiechu warty ten artykuł