Co pantera mglista robi na drzewie?

Pantery mgliste to niezwykle tajemnicze zwierzęta. Uważane są za brakujące ogniwo ewolucji pomiędzy dużymi (Pantherinae), a małymi kotami (Felinae). Ale to nie koniec nietypowych szczegółów z ich życia.

Można je spotkać na bardzo wysokich terenach. Znajdziesz je na przykład w Himalajach, na wysokościach dochodzących nawet do 4000 metrów nad poziomem morza! Jednak dla panter mglistych to i tak za mało, ponieważ przez większą część ich życia można je spotkać…

… na drzewie! W dziedzinie wspinania się na drzewa są najbardziej utalentowane wśród kotowatych. Jako jedyne (obok margajów) potrafią zbiegać z drzew głową w dół! Do tego, niczym małpy, używają swoich grubych ogonów do chwytania gałęzi, dzięki czemu równie sprawnie poruszają się na gałęziach.

Małe pantery od najmłodszych lat są przyzwyczajane do gałęzi i wysokości.

Małe pantery od najmłodszych lat są przyzwyczajane do gałęzi i wysokości.

Nie są jednak tak niewinne na jakie być może wyglądają. Pantery mgliste mają (proporcjonalnie) najdłuższe kły wśród współczesnych kotowatych, a ich długość dochodzi nawet do 5 centymetrów!

Kły pantery mglistej

Kły pantery mglistej

To one pomagają im w zabiciu ofiary, którą oczywiście… zaciągną na drzewo.

Bibliografia:
– Sanderson, J., Khan, J. A., Grassman, L., Mallon, D. P. „Neofelis nebulosa”, 2008 r.
– McGinley, M.; Turnage, C. (2012). „Clouded Leopard”. Encyclopedia of Earth Eds. Cutler J. Cleveland (Washington, D.C.: Environmental Information Coalition, National Council for Science and the Environment.

Udostępnij: