Urodziny potwora Frankensteina – prekursora ery science fiction (wideo)

Dokładnie 197 lat temu ożył potwór Frankensteina. Jego narodziny są często uznawane za symboliczny początek epoki powieści science-fiction. Frankenstein kojarzy się jako okrutne monstrum Błędnie… 

Przede wszystkim, mówiąc Frankenstein, niesłusznie myślimy o potworze. Frankensteinem jest jego twórca, szalony naukowiec (Victor Frankenstein), który pracował nad złożeniem nowego człowieka z różnych części ciał zmarłych. Udaje mu się, choć długo nie przyjdzie mu się cieszyć sukcesem.

„Dziecko” doprowadza do śmierci Victora Frankensteina. Jednak, czy od początku był zły do szpiku kości? Nic bardziej mylnego. Stwór z powieści Mary Shelley rodzi się jako inteligentny, delikatny i uprzejmy dżentelmen. Tyle, że wyjątkowo brzydki (co nie dziwi u modela stworzonego z ludzkich resztek). Ta ohyda odrzuciła stwórcę. Potwór zaczął szukać towarzystwa, ale ciągłe odrzucenie sprawiły, że miarka się przebrała. Zaczął być brutalnym charakterem idealnym pod film grozy.

Boris Karloff jako potwór Frankensteina

Wymyślenie historii Frankensteina zawdzięczamy deszczowej pogodzie w Szwajcarii w 1816 roku. Autorka wraz z mężem i przyjacielem (Lordem Byronem) postanowili zabrać się na napisanie opowiastki mrożącej krew w żyłach. Shelley wzięła się poważnie do pracy i w dwa lata ukończyła całą książkę.

Poruszyła w nich tematy ocierające się o filozofię – głównie rolę wyglądu w postrzeganiu innych ludzi oraz naturze dobra. Te wątki nie miały jednak szans w rywalizacji z pobudzającym wyobraźnię wizerunkiem potwora Frankensteina.

Jego sławę scementowały wytwory kinematografii. Pierwszy film na jego temat powstał już w 1910 roku. Produkował go sam Thomas Edison. Z biegiem lat pojawiły się kolejne adaptacje powieści. Najsłynniejsza, choć dość luźno oparta o książkowy oryginał, pochodzi z 1931 roku, gdzie główną rolę odgrywał Boris Karloff.

Oto najsłynniejsza scena filmu, gdzie po niesamowitych efektach specjalnych potwór ożywa. „IT’S ALIVE!”

Bibliografia:

  • http://www.history.com/this-day-in-history/frankenstein-published
  • http://www.victorianweb.org/previctorian/mshelley/pva229.html
Udostępnij: