Dlaczego warto uczyć się języków?

Mało jest rzeczy, które we współczesnym świecie przydają się równie bardzo co znajomość języków.

Nauka dowodzi, że nauczenie się obcego języka ma mnóstwo plusów. Nie chodzi tu tylko o większe możliwości znalezienia pracy. Oto kilka dowodów na to, że warto czasem poślęczeć nad gramatyką angielskiego…

Badacze tematu porównują naukę języka oraz płynne przejścia z mówienia np. z polskiego na francuski do siłowni dla mózgu. Dzięki temu nasze mózgi stają się bardziej elastyczne. Ma to swoje przełożenie na zdrowie, o czym przekonać się możemy szczególnie na emeryturze. U ludzi znających obce języki zauważono opóźnienie rozwoju chorób takich jak Alzheimer lub demencja o nawet pięć lat. 

Wiedziałem, że wkuwanie słówek się opłaci!

Wielojęzyczni mają także skłonności do podejmowania bardziej rozsądnych decyzji ekonomicznych, gdy myślą w obcym języku. Dzieje się tak, ponieważ analizując swoje wybory w ojczystym języku częściej bazujemy na emocjach (np. strachu lub nadziei). Oderwanie od tego pozwala na bardziej chłodną kalkulację.

Niedawne badanie na Uniwersytecie w Lancaster potwierdziło też, że znajomość obcego języka pozwala nam mieć zupełnie inną perspektywę w patrzeniu na świat. Uczestnicy inaczej opisywali proste wydarzenia po niemiecku i angielsku. W niemieckiej „wersji” patrzyli na scenki jako całość i skupiali się na celu działania. Mówiąc po angielsku koncentrowali się głównie na samej akcji, bez myślenia o celu.

Ankietowani przyznawali też, że mówiąc w obcym języku czuli się jak inni ludzie, a wyrażanie emocji różniło się w zależności od wykorzystywanego języka.

Thank you very much for reading this piece! Auf wiedersehen! Bonne journée!

Źródło: https://theconversation.com/how-the-language-you-speak-changes-your-view-of-the-world-40721

Udostępnij: