Jajko czy kura? Znamy odpowiedź!

Jajko wygrywa już na starcie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że zwierzęta jajorodne pojawiły się znacznie wcześniej niż znana nam kura. Dlatego jajka innych zwierząt zdecydowanie wyprzedają kurę.

Ale w tym przypadku chodzi raczej o odpowiedź na pytanie, czy pierwsza była kura, czy kurze jajko. Sprawdźmy najpierw argumenty obu stron.

Teoria dająca pierwszeństwo kurze:

Naukowcy z Uniwersytetów Sheffield i Warwick w 2010 roku zaprezentowali badanie, które pociągnęło za sobą falę artykułów przyznających kurze palmę pierwszeństwa. Dlaczego? Udowodnili, że dla rozwoju skorupki jajka niezbędne jest kurze białko OC-17. Znaleźć można je wyłącznie w kurzych jajnikach. Stąd też bez mamy kury nie ma kurzego jajka.

Teoria dająca pierwszeństwo kurzemu jajku:

Jajko powstaje w wyniku rozmnażania się i procesu przekazywania DNA. Nigdy nie jest to identyczny proces. Drobne zmiany DNA rozłożone w czasie prowadzą w końcu do powstawania zupełnie nowych gatunków.

Dlatego przodkowie kury, którzy się rozmnażali po tysiącach pokoleń doszli do momentu, gdzie zmiany DNA w jajku pozwoliły wyjść na świat pierwszej „normalnej” kurze jaką znamy dzisiaj.

Nie doszło do tego jednak w sposób, w który można jednoznacznie określić. Nie dojdziemy do momentu powstania pierwszej „naszej” kury, ponieważ zmiany są marginalne. W ten sam sposób nie sposób będzie ocenić kiedy powstał pierwszy pies, który przecież wyewoluował od wilka.

Odpowiedź

Teoretycznie można wysnuć dwa, w zależności od osobistych preferencji. Ludzie opowiadający się za kurą powiedzą, że w wyniku ewolucyjnych zmian z jaja przodka kury w końcu narodziła się pierwsza kura.

Ludzie stojący za jajkiem powiedzą natomiast, że w wyniku zmian ewolucyjnych przodkowie kury złożyli w końcu pierwsze jajko w którym znajdował się pierwszy „swojski” kurczak. Tak więc powstało pierwsze kurze jajo, z którego wykluł się później pierwszy kurczak.

Z drugiej strony, czym można nazwać kurze jajo? Czy jest to jajko zniesione przez kurę? Czy może jajko, które ma w sobie małego kurczaka? To, wbrew pozorom, kluczowe pytania dla przyznania palmy pierwszeństwa.

Odpowiedź jest w tym przypadku jedna – niezależnie czy było to pierwsze jajko kurze, czy jajko przodka kury – pierwsza kura musiała znajdować się w jajku i z niego przyjść na świat.

Jajko jest zwycięzcą odwiecznej zagadki!

Źródła:

  • Mitchell Moffit oraz Greg Brown, AsapSCIENCE: Answers to the World’s Weirdest Questions, Most Persistent Rumors, and Unexplained Phenomena, Scribner 2015.
  • Which came first, the chicken or the egg?, http://science.howstuffworks.com/life/genetic/question85.htm
Udostępnij: