Jak „mocny” jest polski paszport?

Ach te przeklęte wizy. Wie o tym każdy, kto chciał wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Polski paszport jest dopiero na 28. miejscu w rankingu dokumentów, które umożliwiają podróżowanie.

To źle czy dobrze? Jak wiele brakuje nam do czołówki? Kto przy okazji może „pochwalić” się najmniej wartościowym paszportem?

Najmocniejsze paszporty mają obywatele Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pozwalają im na wjazd bez wizy aż do 147 państw. W zestawieniu uwzględniono 199 państw i terytoriów.

Zaraz za nimi, ze 145 bezwizowymi wyjazdami, są Francja, Niemcy i Korea. Południowa, oczywiście :)

Polska jest 28. w zestawieniu na równi ze Słowacją. Bez wiz pojedziemy do 137 państw, czyli dziesięciu mniej niż Amerykanie i Brytyjczycy. Przed Polską znalazły się m.in. Czechy i Węgry (138 państw – obywatele obu pojadą do USA na max. 90 dni bez wizy), Malezja, Grecja i Singapur.

Ciekawie jest na samym dole rankingu. Tam widnieją Sudan Południowy, Birma, Palestyna, Wyspy Salomona oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Z tymi paszportami bez wizy dostaniemy się do ledwie 28 państw na świecie.

Najwięcej krajów w zestawieniu ma czerwone paszporty, tak jak Polska. Następne są niebieskie wzorem USA, później zielone jak Korea Południowa, a na końcu czarne jak u Australijczyków.

Poniżej mapa, która obrazuje siłę paszportów (liczba krajów, do których możliwy jest wjazd bez wizy):

Źródło: http://www.passportindex.org/byRank.php

Udostępnij: