Jak wygląda flaga Marsa?

W 1999 roku wahadłowiec Discovery w czasie misji naprawiania teleskopu Hubble miał na pokładzie jeden niezwykły pakunek. Była to proponowana flaga Marsa.

Widać na niej trzy kolory, wzorem francuskiej flagi. Miały one reprezentować trzy wartości republikańskie, czyli wolność, równość i sprawiedliwość. Jak wygląda flaga Czerwonej Planety?

Symbolika? Trzy kolory – czerwony, zielony i niebieski – mają oddawać planowane zmiany na tej planecie. Od czerwonej powierzchni, która dziś nie umożliwia życia, do zieleni roślin i niebieskiej wody dających szansę na jej kolonizację. Inspiracją dla takiego myślenia była trylogia autorstwa Kima Stanleya Robinsona.

Ta wersja jest propozycją Mars Society, choć istnieją jeszcze inne, choć mniej popularne projekty.

Z ziemskiego punktu widzenia flaga Marsa nie ma racji bytu. Na mocy Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej ONZ podbój kosmosu musi służyć całej ludzkości i interesom wszystkich krajów. Z tego powodu nie można przypisywać planetom żadnych cech, które sugerowałyby jakąkolwiek własność. No chyba, że wreszcie odezwą się Marsjanie jako prawowici właściciele swoich terenów i pokażą nam swoją oficjalną flagę, godło i hymn.

W 2008 roku nad powierzchnią Marsa dało się zaobserwować inną, nieco bardziej znaną flagę. Naukowcy z NASA przewidują, że wkrótce człowiek ma szansę stanąć na Czerwonej Planecie. Czy wtedy zobaczymy amerykański sztandar w pełnej okazałości?

Bibliografia:

  • http://astrosociety.org/edu/publications/tnl/66/flag.html
  • http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=428
  • http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_1093.html
Udostępnij: