Sprytna, pancerna kula

Natura mnoży przykłady genialnych i prostych rozwiązań. Pancerniki mogą być – jak wskazuje sama nazwa – modelowym przykładem wykorzystania pancerza oraz ochrony przed niebezpieczeństwem.

Ich największym darem jest zbroja, którą noszą od małego. Dzięki niej jeden z gatunków pancernika potrafi zmienić się w skalną kulę, w której chroni się przed atakami w swoje wrażliwe podbrzusze. Jak to wygląda?

armadillos-defense-mechanism-in-its-shell

Taką sztuczkę potrafi wykonać „trzyczęściowy” pancernik (dokładnie bolita południowa). Składa się w pół, a później chowa głowę i nogi wewnątrz skorupy. Uwieńczeniem całej operacji jest dołożenie ogona w pobliże głowy i zamknięcie kuli. Dwa trójkąty widoczne na zdjęciu to właśnie głowa i ogon. Spróbujcie teraz coś mu zrobić…

Pancernik korzysta z tego, że jego koścista skorupa pokrywa prawie całe ciało.

Tak składa się pancernik

Reszta pancerników nie może zrobić tego co bolita południowa, dlatego pozostają im inne sztuczki. Najczęstsza polega na błyskawicznym przyciągnięciu nóg i położeniu pancerza jak najbliżej ziemi.

Fanom „Przyjaciół” jednak ten zwierzak i tak będzie zawsze kojarzył się ze świątecznym pancernikiem, który opowiada o żydowskich tradycjach. :)

Źródło: http://animals.howstuffworks.com/mammals/armadillo-ball1.htm

Udostępnij: