Dlaczego Obama i Zuckerberg ciągle noszą to samo?

Zdarza ci się długo zastanawiać co zrobić na obiad lub wrzucić na grzbiet? Niektórzy nie pozwalają sobie na luksus podejmowania decyzji w takich sprawach.

Dlatego praktycznie na każdym zdjęciu Baracka Obamy lub Marka Zuckerberga zobaczymy ich w niemal tym samym stroju. Dlaczego?

„Na szczęście Michelle przygotowała mi krawat”

– Zauważycie, że noszę tylko szare lub granatowe garnitury. Staram się zredukować liczbę decyzji. Nie chcę wybierać co zjeść lub ubrać, bo mam za dużo innych decyzji do podjęcia – powiedział prezydent USA. W podobnym tonie wypowiedział się guru Facebooka. – Chcę oczyścić swoje życie, dlatego muszę podejmować jak najmniej decyzji, jak tylko możliwe. Dotyczy to wszystkiego poza tym, jak służyć społeczności (Facebooka) – stwierdził Zuckerberg.

Właśnie ta chęć sprawia, że Obama nosi niemal te same garnitury, a Zuckerberg podobne do siebie t-shirty.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zarządza wielkim mocarstwem, Zuckerberg panuje nad gigantem w sieci. Ich każdy krok i wybór wpływa na życie milionów ludzi. Muszą stawić czoła temu, że niezależnie od tego co robią – czy wstrzymają się z działaniem, czy zaproponują coś nowego – spotka wielu zwolenników, ale też mnóstwo krytyków.

Dziś – wyjątkowo – szary t-shirt

Taka presja przy każdej decyzji wymaga wielkiego wysiłku umysłowego. Psychologia taki stan nazywa „przeciążeniem decyzyjnym”. – Podejmowanie decyzji angażuje tę samą siłę woli, którą wykorzystujemy przy odmawianiu sobie pączka, narkotyków lub frywolnego seksu – mówi psycholog Roy Baumeister.

Każdy kto był na rygorystycznej diecie pewnie ma wyobrażenie jak wyczerpujące to doświadczenie. Kto by się wtedy przejmował doborem krawata lub wyborem smaku płatków śniadaniowych…

Źródło: Drake Baer, The scientific reason why Barack Obama and Mark Zuckerberg wear the same outfit every day, http://www.businessinsider.com/barack-obama-mark-zuckerberg-wear-the-same-outfit-2015-4#ixzz3ZB9i7enM

Udostępnij: