5 faktów, które pokazują jak kochana jest twoja mama

Nasze mamy kochamy nie tylko w ich święto. Aby uczcić najlepszy wynalazek w historii ludzkości – matczyną miłość – zobaczmy co mówią o niej badania naukowe.

Oto pięć faktów, które pokazują jak cudowną kobietą jest nasza mama!

1. Jakość, nie ilość

Generalnie nie liczy się ile czasu mama spędza ze swoim dzieckiem. Największą różnicę w jego rozwoju robi zaangażowanie i ciepło bijące od mam w czasie spotkań. Naukowcy, którzy opublikowali swoje doniesienia w „Journal of Marriage and Family” podkreślają, że przeceniamy rolę obecności mam w okresie od 3 do 11 roku życia na kształtowanie ich dzieci. Nieco więcej uwagi sugerują za to poświęcić nastolatkom. Nikt tak nie prostuje buntownika jak mama?

2. Trochę swobody = dużo miłości

Badacze Uniwersytetu Missouri potwierdzają to, co większość z nas czuła podskórnie. Dzieci zdecydowanie bardziej wolą, gdy mamy szanują ich odrębność i dają im nieco wolności. Mama, która nieustannie dmucha i chucha na swoje dziecko może się zdziwić, gdy już dorosła latorośl nie będzie zbyt zainteresowana budowaniem silnych relacji.

3. „Synu, noga z gazu”

Badania Uniwersytetu Illinois pokazują, że z mamą na fotelu pasażera jeździmy spokojniej. Co więcej, testy wśród nastolatków pokazały, że obecność mamy wpływa na działanie mózgu. Młodzi ludzie mieli za zadanie jak najszybciej przejechać po trasie symulatorem samochodu. Mogli na skrzyżowaniach przefrunąć na żółtym świetle lub się zatrzymać. W mózgach badanych ośrodek nagrody pobudzał się, gdy jadąc samemu jechali na żółtym. Z mamą u boku więcej frajdy mieli z grzecznego zatrzymywania.

4. Kojące serce mamy

Nie każdy zawsze chce słuchać tego, co radzi mama. Ale dźwięk jej serca i ton głosu potrafi działać cuda. Wnioski z badań szpitala w Bostonie są takie: mamowe odgłosy sprawiają, że lepiej rozwija się mózg niemowlaka. Konkretniej lepiej kształtuje się ośrodek odpowiedzialny za słuch.

5. Smaczna matematyka

Dzieci, które rozmawiają z mamami o zagadkach matematycznych w domach lepiej rozwijają zdolności do liczenia. Efekt jest szczególnie mocny, gdy rozmowy odbywają się… przy posiłku. Opowiadanie o dodaniu dwóch jajek i 500 gram mąki sprawia, że dzieci szybciej łapią matematyczne schematy i czują się pewniej np. przy porównywaniu wartości liczb.

Jeden, dwa, …

Źródło: http://www.smithsonianmag.com/science-nature/10-new-things-science-says-about-being-mom-180955215/?no-ist

Udostępnij:
Pink Floyd pisze:

Nie ma czegos takiego jak fakty naukowe. Moga byc naukowe teorie, albo po prostu fakty.