Niezwykła ośmiornica. Zmienia kolor, widzi skórą…

W poniedziałek mieliście okazję zobaczyć niesamowite zdolności kamuflażu u flądrokształtnej ryby. Wielki talent do zmiany barwy ciała i dopasowywania się do otoczenia mają także ośmiornice.

Naukowcy niedawno odkryli, że to niejedyna sztuczka z rękawa ośmiornicy. Te głowonogi potrafią także… widzieć za pomocą skóry.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego wzięli próbki skór z 11 ośmiornic. Dzięki serii testów wykazali, że skóra tych zwierząt jest wrażliwa na światło. Znaleźli na niej także barwne białka, które możemy spotkać m.in. w oczach. To doprowadziło ich do wniosku, że skóra ośmiornic służy im za narząd wzroku.

Wszystko widzę…

Trudno ocenić co imponuje bardziej: zdolność widzenia skórą, czy tak widowiskowa zmiana barw, która od lat jest inspiracją dla ludzi zafascynowanych kamuflażem. Dopasowanie kolorystyczne ośmiornicom umożliwiają komórki zwane chromatoforami, które znajdują się pod warstwą skóry. Oto próbka zdolności w tym zakresie.

 

Źródło: Mo Costandi, The octopus can see with its skin, http://www.theguardian.com/science/neurophilosophy/2015/may/20/octopus-skin-contains-light-sensors

Udostępnij: