Spektakularny wybuch bomby atomowej… pod ziemią (wideo)

Ludzkość przetestowała wybuchy bomby atomowej na powierzchni ziemi, czego najgorszym dowodem są nagrania i ślady po wybuchach w Hiroszimie i Nagasaki.

Mało kto jednak wie, że sprawdziliśmy także jak wygląda świat po wybuchu bomby nuklearnej… pod ziemią. Jeden z takich testów w 1971 roku nazwano Cannikin. Efekty eksplozji są porażające!

The results of an underground nuclear test.

Test Cannikin przeprowadzono 6 listopada 1971 na wyspie Amchitka na amerykańskiej Alasce. Efekty, które możemy obserwować powyżej spowodował wybuch bomby o mocy pięciu megaton. Całość wywołała trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera!

Krótką chwilę poprzedziło pięć lat przygotowań, w których udział brało setki specjalistów. Choć wydaje się, że wszystko wydostało się spod kontroli, udało się zachować wszystkie (!) materiały do badań.

Testy nuklearne na Alasce spowodowały falę sprzeciwów. Ciekawostką jest to, że jedną z łodzi protestujących, która podróżowała na wyspę Amichitka nazwano „Greenpeace”. Właśnie tu możemy doszukiwać się początków działalności organizacji o tej samej nazwie.

Tutaj można zobaczyć jeszcze więcej skutków wybuchu podczas testu Cannikin:

Bibliografia:

  • Stacey Fritz, The Role of National Missile Defense in the Environmental History of Alaska, Phi Alpha Theta Conference, April, 2000.
  • On the Frontier of Missile Defense Technology, http://www.llnl.gov/50th_anniv/decades/1970s.htm
Udostępnij: