8 znanych słów, które pochodzą od nazwisk

Nazwa nikotyny – substancji zawartej w liściach tytoniu, najbardziej znanej trucizny z papierosów wywodzi się od Jeana Nicota. Był to francuski ambasador w Portugalii, który w 1560 roku wysłał tytoń do Francji i zapoczątkował kulturę puszczania dymka.

Nicot szczerze wierzył w… lecznicze właściwości tytoniu. Uważał, że to świetny środek na leczenie bólu głowy czy nowotworu! Troszeczkę się pomylił :)

Jakie inne słowa stosowane do dziś pochodzą od nazwisk? Oto siedem kolejnych przykładów.

2. Masochizm

Przyjemność z zadawania sobie bólu lub zboczenie seksualne z tym związane wywodzi się od nazwiska austriackiego pisarza urodzonego we Lwowie. Leopold Ritter von Sacher-Masoch oddawał się tego typu przyjemnościom, a w 1886 roku psychiatra Richard Freiherr von Krafft-Ebing opisał tę anomalię właśnie na przykładzie Sacher-Masocha.

3. Sadyzm

Masochizm odwołuje się do zadawania bólu sobie. Sadyzm „radość” czerpie z zadawaniu bólu fizycznego lub psychicznego komuś innemu. Wywodzi się od nazwiska Marquisa de Sade, francuskiego arystokraty i pisarza, który słynął ze skrajnie liberalnych poglądów. Jego prywatne praktyki związane z uwolnieniem wszystkich instyntków były inspiracją dla twórczości. We Francji aż do lat 60. XX wieku dzieła de Sade była zakazane.

4. Bojkot

Mówimy tak na próbę wywarcia wpływu lub pokazania swojego sprzeciwu. Nazwa wywodzi się od Charlesa Boycotta, brytyjskiego zarządcy nieruchomości. Ten w XIX wieku odmówił obniżenia czynszu o 25% w związku z trudną sytuacją finansową w Irlandii. Najemcy unikali więc kontaktów z ludźmi, którzy nie spełnili ich żądań. Boycott był zatem pierwszą ofiarą bojkotu!

5. Mauzoleum

Nazwa dla pokaźnego grobu, będącego jednocześnie sposobem na oddanie hołdu poświęconej mu postaci. Czasami nawet nie musi być tam pochowany sam bohater (patrz Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie). Pochodzi od greckiego króla Mauzolosa, któremu w IV wieku zbudowano cudowne, ale niestety nie zachowane do dziś Mauzoleum w Halikarnasie (wyobrażenie powyżej, obecnie ruiny na terenie Turcji).

6. Saksofon

Znany instrument muzyczny, w którego dmuchać lubił m.in. Bill Clinton wywodzi się od nazwiska jego wynalazcy – Aldophe’a Saxa. Sax wynalazł także inne, podobne instrumenty jak sakstrombę, sakshorn lub sakstubę, ale to saksofon zrobił największą karierę. Co ciekawe, Sax zachorował na raka wargi (nomen omen), ale zdołał pokonać ten nowotwór i żył jeszcze 36 lat po fatalnej diagnozie.

7. Lincz

Określenie na samosąd i ukaranie przez wściekły tłum. Znany szczególnie w kontekście brutalnych morderstw Afroamerykanów na tle rasowym po zniesieniu niewolnictwa. Choć nie jest to w pewne, niektóry wywodzą tę nazwę od nazwisk dwóch osób – Charlesa i Williama Lyncha, którzy w XVIII wieku mieszkali na terenie Wirginii. Prawem Lyncha określano kary bez wyroków wobec wiernym Anglii (lojalistów) w amerykańskich koloniach.

8. Decybel

To podstawowa jednostka poziomu natężenia dźwięku. Jeden decybel to 1/10 bela. Miarę tę nazwano, oczywiście, na cześć Alexandra Grahama Bella, który opatentował pierwszy sprawnie działający telefon.

Źródło: http://list25.com/25-words-you-might-not-have-realized-were-named-after-people/

Udostępnij:
Anonim pisze:

Wiem, że „MUDRECKI” pochodzi od mudry.

Anonim pisze:

a lopka? wiem tylko tle że kiedyś pisano lobka

Szymon Pająk pisze:

Monitor od francuskiego JsMonitéra, który zaprpjektował monitor na wiele lampek zmieniających kolory nie, zdając sobie sprawy, że ktoś już zrobił coś takiego.

Anonim pisze:

Mogliście znaleźć do nazwiska Bałdan