Jaki kawałek „tortu” z PKB trafia na wojsko?

Polska wydaje obecnie 1,95% swojego PKB na obronność. Do 2016 roku ma to wzrosnąć do nie mniej niż 2%. Nawet tak drobna zmiana równa się podwyżce o około 800 milionów złotych.

Pod względem ułamka produktu krajowego brutto przeznaczanego na wojsko przebijamy Niemców, Francję lub Japonię. Wiecie, że jest na świecie państwo, które na armię wykrawa ponad 1/10 PKB? Co to za twór?

Procent PKB w kraju wydawany na obronność (w wybranych krajach, stan na 2014)

Spodziewalibyście się, że to Arabia Saudyjska przeznacza 10% swojego PKB na armię? Dzięki temu kraj z 40. populacją na świecie (31 mln osób – dla porównania: Polska 38,5 mln), spokojnie trafia do pierwszej dziesiątki wojsk z największym budżetem przed Włochy, Indie lub Brazylię.

Stany Zjednoczone na obronność wydają 3,5% swojego ogromnego PKB co sprawia, że US Army dysponuje największymi pieniędzmi spośród wszystkich wojsk świata. To blisko 700 miliardów dolarów. 

Ze względu na swoje trudne położenie geopolityczne wysoko musi być tu Izrael. Ponad 5% PKB przeznaczane na armię w państwie z nieco ponad 8 mln populacją przekłada się na około 23 miliardy dolarów na obronność.

Źródło: http://www.statista.com/chart/3591/the-biggest-military-budgets-as-a-percentage-of-gdp/

Udostępnij: