Ta ryba nie znosi konwenansów, więc pływa… na opak

Normalne pływanie? To nic szczególnego. Dlatego giętkoząb czarnobrzuchy postanowił odwrócić swój świat do góry nogami. 

Pływa brzuchem do góry, dzięki czemu w Polsce dorobił się uroczego przydomku „opaczek”. Po co ta ryba porusza się na opak?

Część odpowiedzi kryje jego główna nazwa. Zwykle ryby mają ciemne grzbiety i jasne brzuchy. Tutaj jest na odwrót. Dlatego, żeby nasz opaczek mógł być mniej widoczny i w ten sposób ochronić przed drapieżnikami musi wystawić ciemny brzuch do góry. Dzięki temu promienie słoneczne oświetlają ciemniejszy brzuch, a jaśniejszy grzbiet pozostaje przykryty. Ten zabieg powoduje, że ryba jest postrzegana w bardziej jednolitych kolorach.

Giętkoząb nie robi tego tylko od święta. To jego standardowy sposób na poruszanie się w akwarium lub w środowisku naturalnym. Młode uczą się takiego zachowania i z początku pływają zupełnie „normalnie”. Dopiero wiedza i doświadczenie kilku tygodni prób sprawiają, że zaczynają sunąć w wodzie do góry nogami.

Taki sposób poruszania sprzyja także polowaniom. Opaczki mają smaka na larwy i owady znajdujące się tuż pod taflą wody. Chętnie też zjada glony z roślin.

Opaczki można próbować hodować w akwarium, choć to spora sztuka. Dziko występują tylko w okolicach Kamerunu i Kongo.

Co tu dużo pisać, to trzeba zobaczyć na własne oczy…

https://www.youtube.com/watch?v=fnK8sy7w7vY

Źródło: http://www.akwarium.net.pl/adv/synodontis_nigriventris.htm

Udostępnij: