Rozwiązanie konkursu – Trylogia mrówek

Troje laureatów otrzymuje całą trylogię książek o mrówkach autorstwa Bernarda Werbera wydanego przez Wydawnictwo Sonia Draga.

Jakie były poprawne odpowiedzi? Do tego samego rzędu co mrówki (błonkoskrzydłe) należą m.in. pszczoły i osy, którym poświęciliśmy osobny odcinek Polimatów. Z kolei mrówki porozumiewają się głównie za pomocą feromonów. Tej komunikacji wiele miejsca poświęca B. Werber w swoich książkach.

Zachwytów nad mrówkami nigdy dość. W rozwinięciu zobaczycie przykład ich genialnej pracy zespołowej oraz wyjaśnienie dlaczego mrówki są lepszymi „kierowcami” od ludzi

Nagrody trafiają do Michała z Wrocławia, Jolanty z Kutna i Marcina z Góry Kalwarii. Gratulacje! Resztę czytelników zachęcamy do zakupu i zapoznania się z całą trylogią książek wydanych przez Sonia Draga.

Zobaczcie jak te owady potrafią współpracować dla wspólnego dobra.

Czego moglibyśmy się nauczyć z mrówczego ruchu drogowego? Badacz tego tematu Apoorva Nagar z Indyjskiego Instytutu Nauk o Kosmosie i Technologii wyróżnia trzy czynniki:

  1. Mrówki nie mają wybujałego ego i nie popisują się przed innymi niebezpiecznymi manewrami
  2. Nie przeszkadzają im drobne kolizje. Nie zatrzymują się i nie blokują ruchu, gdy nie stanie się nic poważniego.
  3. Są dużo bardziej zdyscyplinowane, gdy na ich ścieżkach pojawia się większy tłok. Wtedy poruszają się w bardziej prostych liniach, wykonują mniej niespodziewanych ruchów i rzadziej zmieniają prędkości.

Źródło: Joe Palca, Why Ants Handle Traffic Better Than You Do, http://www.npr.org/2015/01/19/377743242/why-ants-handle-traffic-better-than-you-do/

Udostępnij: