Walki z łupieżem ciąg dalszy

Według badaczy ze Śląskiej Akademii Medycznej około 20 procent wszystkich wizyt Polaków u dermatologa dotyczy problemów z owłosionymi miejscami naszych głów.

Specjaliści Head&Shoulders twierdzą, że połowa ludzi na świecie zmaga się z łupieżem. Jeszcze śmielsze wnioski płyną z innych opracowań rodem ze Stanów Zjednoczonych. Możemy się tam spotkać z szacunkami, że 97% mieszkańców USA w pewnym momencie swojego życia walczyła lub dopiero będzie się zmagać z łupieżem. To zjawisko bardziej powszechne niż widok samochodu na amerykańskim podjeździe w światowej stolicy motoryzacji!

Jak powstaje łupież i jak z nim skutecznie walczyć omawialiśmy w najnowszym odcinku Polimatów – „Grzybobranie na głowie”. Tutaj garść kolejnych faktów na temat tego wytrzymałego przeciwnika naszej owłosionej skóry.

W materiale pokazana została najbardziej charakterystyczna oznaka łupieżu – białe płatki widoczne na ubraniach. Można powiedzieć, że nic nie wygląda tak spektakularnie w „małej czarnej” jak właśnie ta dolegliwość skóry. Ale czy to jedyny wizerunek łupieżu? Nic bardziej mylnego. Białe płatki to łupież zwykły, bardziej obrazowo nazywany suchym. Mamy też jego krewnego, który wygląda inaczej. To łupież tłusty. Wygląda jak tłuste, żółtawe łuski i częściej pojawia się u starszych ludzi.

Odcinek rozprawił się z główną przyczyną powstawania łupieżu – grzybami z rodzaju MalasseziaNa jego występowanie wpływają także inne czynniki. Łupież lubi osoby zestresowane oraz te, u których dieta jest uboga w witaminy grupy B i kwasy omega (jedzmy kiełki, wątróbkę, brokuły, jajka, szpinak lub wołowinę). Czasami mści się na ludziach niewłaściwe dbających o włosy – przykładowo niedokładnie wypłukujących resztki lakierów lub żelów. Poza naszą kontrolą są inne czynniki zwiększające ryzyko występowania łupieżu, czyli predyspozycje genetyczne i problemy z hormonami.

Badania naukowe wskazują, że główną metodą walki z tym problemem są szampony przeciwłupieżowe, o których także wspominaliśmy w nagraniu. Wiecie, że samo słowo szampon wywodzi się od hinduskiego „champo”, co oznaczało masować? Nazwa środka wzięła się zatem z techniki stosowania tego środka czystości.

Gotowi na starcie z łupieżem?

Bibliografia:

  • Ligia Brzezińska-Wcisło, Dominika Wcisło-Dziadecka, Anna Lis-Święty, Dorota Trzmiel, Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy
– patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne, „Post Dermatol Alergol”, tom 24, nr 2, 2007
  • Zygmunt Adamski, Małgorzata Deja, Leczenie łupieżu owłosionej skóry głowy, “Dermatologia estetyczna”, tom 7, nr 6, 2005.
  • Andrzej Langner, Piotr Krzeski, Łupież – fakty i mity, „Dermatologia estetyczna”, tom 2, nr 6, 2000.
  • Marta Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, „Nowa Medycyna“, nr 3, 2002.
  • Jennifer Benjamin, Surprising Facts About Dandruff, http://www.everydayhealth.com/news/surprising-facts-about-dandruff/
Udostępnij: